Shitet shtëpia e parë në planetin Mars! Zbuloni çmimin e saj

3741
0

edhe pse njerëzit ende nuk kanë shkelur në planetin Mars, mësohet se atje është shitur banesa e parë në Planetin e Kuq. ‘Mars House’, e cila është shtëpia e parë dixhitale në botë, u shit së fundmi për 500.000 dollarë. Persona të ndryshëm mund të blejnë parcela toke virtuale për të ndërtuar biznese dhe shtëpi dixhitale. Shtëpia e parë në Mars dhe është e rrethuar me mure prej qelqi.

Struktura virtuale iu dërgua blerësit nga Kirsten Kim, personi që e projektoi atë gjatë pandemisë së koronavirusit. Shtëpia vjen e mobiluar me sende prej qelqi dhe përfshin një zonë ngrënieje, gjumi dhe një pishinë gjigande. Ajo duket se ndodhet në majë të një mali në planetin Mars, duke i’u siguruar banorëve pamje mahnitëse të planetit. Burri e bleu shtëpinë virtualisht.