Shërbyesja e një pasaniku i kërkoi djalit të saj të rrinte në banjo. Kur ai e gjeti djalin aty duke ngrënë, bëri një veprim që vulosi jeten e 4 vjecarit përgjithmonë

8091
0

Një manjat ka ftuar shërbyesen e tij të marrë pjesë në një darkë banketi të mbajtur në rezidencën e tij dhe i kërkoi asaj të sillte së bashku djalin e saj 4 vjeçar edhe në darkë. Megjithatë, ishte një nënë e vetme ndjeu se ajo ishte e papërshtatshme për të ngrënë dhe përzier me të ftuarit e pasur dhe të statusit të lartë kështu që ajo u ofrua vullnetare për të punuar aty në darkë. Papritur, një incident i madh ka ndodhur me fëmijën e saj gjatë darkës dhe incidenti mësoi djalin një mësim të jetës i cili më vonë ndryshoi perceptimin e tij rreth jetës.

Nëna e re shpesh duhej të punonte nga mëngjesi herët deri në mbrëmje dhe kjo e bënte të ndihej fajtore për të mos qenë në gjendje të kthehej në shtëpi pranë fëmijës së saj të vogël.
Burri me zemër të mirë vuri re situatën e vështirë që shërbëtorja po kalonte, kështu që ai përgatiti një dhomë në rezidencën e tij për të, për të jetuar me fëmijën e saj. Mund të qëndroni në këtë shtëpi dhe sillni birin tuaj!”

Megjithatë,ajo refuzoi gjestin e llojit të tycoon dhe u përgjigj: “Faleminderit zotëri, por ju nuk keni pse ta bëni këtë. Kam frikë se do të jem një shqetësim për ju dhe për familjen tuaj. “Pas dëgjimit të përgjigjes së saj, bosi e kuptoi dhe nuk këmbënguli në të. Ai e respektoi vendimin e saj dhe ata nuk pyeti për këtë çështje që nga ajo kohë

E vërteta ishte se çupë ishte e shqetësuar për të jetuar në rezidencë të madhe me fëmijën e saj. Ajo kishte frikë se djali i saj i vogël do të vërejte hendekun e madh midis statusit të tyre dhe familjes së pronarit, nëse ata jetonin në rezidencë dhe kishin vetëbesim të ulët sapo të kuptonte se sa të varfër ishin. Rezidenca ka shumë dhoma gjumi dhe të gjitha ato janë të pajisura me dush dhe tualet të tyre. Edhe banjoja aty është më e madhe se tërë shtëpia e saj!

Një ditë, burri pasanik vendosi të organizonte një banket darkë dhe ai ftoi qindra mysafirë për darkë. Ai e ftoi edhe sherbyesen e tij dhe djalin e saj, por ajo refuzoi me edukatë. Meqë nuk kishte mjaft ndihmë nga organizatori i ngjarjes, pasaniku pranoi sugjerimin e gruas për të ndihmuar atë që t’i shërbente më mirë mysafirët e tij.

Si një nënë e vetme, ajo ishte e shqetësuar me fëmijën e saj të vogël pasi ajo nuk do të ishte në shtëpi deri në mesnatë. Pra, ajo foli për shqetësimin e saj me pronarin dhe ai e miratoi atë për të sjellë fëmijën e saj të vogël në darkë.

Ndërsa mysafirët filluan të vinin në rezidencë të tycoon, ajo shpejt e çoi djalin e saj në një banjo që rrallë përdorej nga i zoti dhe familja e tij , dhe gjithashtu solli një pjatë të vogël nga kuzhina për djalin e saj për të ngrënë disa gjera që ajo i bleu rrugës për të marr djalin e saj.

Kur djali hyri në banjo, ai u habit me sa luksoze ishte banjoja. Çdo gjë në banjo dukej e panjohur për të, por ai ishte i emocionuar. Pastaj nena i tha djalit të saj: “Unë të solla këtu sepse jeni ende i ri dhe darkë është vetëm për të rriturit, por mos u bëni merak, ata ju lejojnë të uleni këtu sepse jeni një mysafir i veçantë. Këtu janë disa rrotulla të sallamit dhe mund t’i hani më vonë kur të shkoj në punë. ”

Më vonë, shërbëtorja shkoi për të bërë detyrën e saj dhe fëmija ishte vetëm në banjo.
Ai dukej se nuk e kishte problem se nëna e tij nuk ishte rreth e rrotull dhe ai për fat të mirë u ul në dysheme mermeri të banjos dhe hëngri pak ndërsa këndonte në melodinë e tij të preferuar

Papritmas, manjati pa shërbëtoren dhe u hutua kur fëmija i saj nuk ishte me të. Pra, ai e pyeti shërbëtorin për djalin e saj të vogël. I habitur nga pyetja, shërbëtorja u përgjigj: “Ehm …, unë jam e zënë kështu që nuk kam pasur kohë t’i mbaj sytë mbi të. Ai ndoshta po luan vetëm në kopsht. ”

I pasuri shkoi për të kërkuar djalin e vogël rreth shtëpisë për shkak të kuriozitetit. Ai shikoi në dhomat e gjumit, në kuzhinë dhe në korridoret kur papritmas dëgjoi zërin e një fëmije të vogël nga një banjo. Ai shpejt erdhi në banjë dhe e gjeti djalin atje.

Ai ishte i tronditur për të parë djalin e ri duke kënduar dhe duke ngrënë në banjë. Manjati e pyeti djalin e ri, “Pse po ha këtu, njeri i vogël? A e dini se ku është kjo? ”

Djali më pas u përgjigj: “Nëna ime tha se kjo dhomë është një dhomë e veçantë për mua. Pronari i kësaj shtëpie e përgatiti atë për mua. Kush je ti, zotëri? Unë po ha këto gjëra që nëna ime më dha para se ajo të shkonte në punë dhe janë aq të mirë, por nuk mund t’i përfundoj të gjitha. Dëshironi pak? Ose mund të ulesh këtu me mua, ndërsa përpiqem të mbaroj së ngrëni “.

Teksa dëgjoi përgjigjen naive të djaloshit, manjati u afrua dhe buzëqeshi tek djali. Ai pastaj u ul në dhomën e banjos pranë djaloshit. Duke parë djalin kujtoi fëmijërinë e tij të varfër që jetonte me prindërit e tij në Nju Jork. Në atë kohë, ai ishte po aq i ri sa edhe djali dhe prindërit e tij nuk kishin shumë para dhe duhej të jetonin një jetë shumë të varfër. Pak çaste më vonë, pasaniku u kthye në dhomën e ngrënies ku mbajti banketin e tij dhe kërkoi ndjesë për të ftuarit e tij që ai nuk mund t’i zbaviste pasi që kishte një mysafir shumë të veçantë për t’i shërbyer.

Menjëherë pas kësaj, ai solli dy pjata plot ushqim të shijshme nga banketi në banjë ku djali i ri u ul Ai u ul në dysheme ashtu si djali i ri dhe i tha: “Sa turp për ty që ha vetëm në këtë dhomë. Më lejoni t’ju shoqëroj dhe mund ta hamë gjithë këtë ushqim së bashku! “Që të dy hëngrën e këndonin së bashku në banjë. Ata gjithashtu kishin një bisedë të gjatë dhe bosi i tha djaloshit se nëna e tij ishte një person i mahnitshëm .”Duhet të jesh i mirë me nënën tënde vogëlush. Gjithmonë ta duash dhe bëhu i mirë kur rritesh, “.
Meqë pasaniku mungoi për një kohë të gjatë tek darka, mysafirët e tij filluan të kërkonin atë dhe ata ishin të befasuar kur e shihnin se manjati ishte duke kënduar me djalin e ri në banjë. Mysafirët pastaj u bashkuan me mikun e tyre dhe djalin duke kënduar dhe banjoja shpejt u mbush me të ftuar.

Ata këndonin të dy. Ndërsa të ftuarit dhe mysafiret e tjere e bën djaloshin të ndjehet i mirëpritur, djali ishte i bindur se nëna e tij ishte një person shumë i respektuar, ashtu siç i kishte thënë pasaniku atij më parë dhe ndjehej si fëmija më i lumtur në botë.

Vite më vonë, djali i ri u rrit për t’u bërë një biznesmen i suksesshëm. Ai kishte perandorinë e tij, u bë multi-milionerdhe ndërtoi një shtëpi me një banjo që dukej tamam si ai që pa në rezidencën e pasanikut.

Ai ishte gjithashtu një person shumë bujar dhe shpesh i dhuronte bamirësi të ndryshme në mënyrë anonime. Ai nuk e donte ekspozimin publik për aktin e tij bamirës. Shumë nga bashkëpunëtorët e tij nuk e kuptuan pse zgjodhi të ishte një donator anonim, kështu që ai shpjegoi: “Unë kurrë nuk do ta harroj se vite më parë, një i pasur dhe mysafirët e tij të elitës lanë mënjanë statusin e tyre të lartë për të mbrojtur një naiv 4 vjeçar që vinte nga një familje e varfër në mënyrë që unë të mos ndihesha ndryshe nga ata. ”

Natyrisht, kjo histori na tregon se është më mirë të japësh sesa të marrësh siç shihet nga veprimi i përulur i bosit për të harruar statusin e tij për një kohë dhe për të shoqëruar djalin e vogël të vetmuar në mes të darkës së tij.

Ajo që duket të jetë një akt i vogël në fakt i jep një ndikim të madh djalit të ri. Incidenti ndryshoi perceptimin e tij rreth një statusi të fuqishëm dhe se ai mund të përdorë pasurinë e tij për të mirën e shoqërisë.

/©10gjera.com
përktheu m.c./