Rama vizitë në Itali, pritet nga Luigi di Maio dhe kryebashkiaku Michele Emiliano

374
0

Kreu i qeverise Edi Rama ka mbërritur pasditen e sotme në Bari të Italisë, ku do të zhvillojë një vizitë 2 ditore.

Kjo vizitë do të jetë në përkujtim të eksodit masiv shqiptar drejt Italisë në 6 mars të vitit 1991.

Më 6 mars, disa anije u larguan nga qyteti i Durrësit me 20 mijë shqiptarë në bord, drejt Barit të Italisë, ndërsa një ditë më vonë anijet shqiptare mbërritën në brigjet e Brindisit, Barit, Otrantos dhe Monopolit.

Rama është pritur në Bari nga ministri i Jashtëm Italian Luigi Di Maio dhe kryetari i bashkisë Michele Emiliano.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.