Protesta kundër masave anti Covid në Itali/ Nis plaçkitja e dyqaneve, Policia ngre alarmin

452
0

Mijëra vetë kanë dalë në të gjithë Italinë duke plaçkitur dyqane për të kundërshtuar vendimet e qeverisë për masat anti-Covid që imponon mbyllje të reja për të kufizuar përhapjen e Covid.

Gjithashtu, plaçkitje dhe vjedhje të dyqaneve Louis Vitton dhe Gucci u raportuan në Torino dhe Romë.

Ministria e Brendshme italiane ka ngritur alarmin pas zemërimit në rritje të italianeve: “Çështja e rendit publik është bërë shumë e ndjeshme dhe situatat më të rrezikshme duhet të zbuten”.

Pronaret e bizneseve pretendojnë se ende nuk e kanë marrë veten nga kufizimet e mëparshme dhe se masat e reja do t’i çojnë drejt falimentimit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.