Pritet nje nate e veshtire, trupat ruse po afrohen, vjen njoftimi i fundit per qytetaret: Nuk ekzagjerojme por..

13
0

Kryetari i bashkisë së Kievit, Vitali Klitschko tha se trupat ruse jane “shumë afër kryeqytetit” dhe parashikohet “një natë të vështirë” për qytetin.

“Situata tani është shqetesuese për Kievin, pa ekzagjerim. Nata dhe mëngjesi do të jenë të vështira”, tha Klitschko në adresën e postuar në kanalin e tij Telegram të premten.

“Trupat ruse janë shumë afër kryeqytetit. Grupet e sabotazhit po neutralizojnë ushtrinë dhe agjencitë ligjzbatuese në qytet. Urat janë nën mbrojtje dhe kontroll të veçantë në kryeqytet. Në to po patrullojnë pajisje ushtarake dhe ushtarë të Forcave të Armatosura”, tha ai.

Ai shtoi se spitalet e Kievit po funksiononin në kohë lufte dhe tha se pikat e kontrollit janë instaluar në hyrjet kryesore të qytetit dhe pranë objekteve strategjike në kryeqytet.

“Ne po e bëjmë këtë për të mbrojtur Kievin,” tha ai, duke shtuar “falënderoj njerëzit e qytetit për gatishmërinë e tyre për të mbrojtur kryeqytetin dhe vendin, së bashku me njësitë e tjera të Forcave të Armatosura dhe agjencitë e zbatimit të ligjit.”

CNN raportoi më herët se zyrtarët e inteligjencës amerikane janë të shqetësuar se Kievi mund të bjerë nën kontrollin rus brenda disa ditësh, sipas dy burimeve të njohura me inteligjencën më të fundit./shqiptari.net/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.