Pjata e ndaluar po bën xhiron e rrjetit, a ishte ky ushqim shkaku për përhapjen e koronavirus?

1291
0

Një virus misterioz ka goditur shtetin e madh aziatik, duke shkaktuar edhe humbje jetësh. Kina po përballet me virusin e quajtur koronavirus, që deri më tani është përhapur edhe jashtë kufinjve të saj.

Sipas ekspertëve, virusi po përhapet nga ajri, por dyshime të mëdha janë ngritur edhe për mënyrën e të ushqyerit të popullit kinez. Gjarpërinjtë janë pjatë e pëlqyer në Kinë, por pas nuk mbeten as minjtë dhe lakuriqët e natës. Dy pjata mjaft të dashura në Kinë.

Megjithatë, imazhet e tyre kanë revoltuar ndjekësit, të cilët i cilësojnë si jo-etike dhe aspak me vlera ushqimore. Madje, pjata e njohur edhe si “Tre Lëvizjet”, që ka si përbërës minj të gjallë është ndaluar nga shteti. Gjithsesi, kjo pjatë po bën xhiron e rrjetit orët e fundit.

Një burrë kinez shifet teksa konsumon pjatën me minj të gjallë, ku pasi i merr nga pjata, i zhyt në një salcë për t’i mbytur dhe më pas për t’i ngrënë.

Shikoni videon duke klikuar këtu.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.