Pas 10 vitesh martesë, e divorcova gruan për një “vajzë ëndrrash”. Por fundi nuk ishte ai që prisja! Këshillë për çdo burrë

500
0

Isha i martuar me gruan time për 15 vjet.
Ne ishim prindër te dy femijeve të bukur, të cilët tani janë adoleshente, por ishin vetëm shtatë dhe nëntë vjeç kur u largova.Kam udhëtuar për punë, kam qëndruar në një hotel tjetër të paktën tre netë në javë. Kështu takova Evën.

U njohëm me njëri-tjetrin me kalimin e kohës. Ne u bëmë miq ne facebook. I dergonim mesazhe njëri-tjetrit gjatë gjithë ditës dhe natës. Ajo ishte gjithashtu e martuar, kishte dy fëmijë. Ne kishim aq shumë gjëra të përbashkëta, dhe së shpejti rame ne dashuri. U ndjeva sikur ajo me ‘mori’ mua.

Kjo e gjitha shkaktoi veshtiresi në martesën time. Unë nuk isha i lumtur, nuk isha i gatshëm të shkoja në shtëpi. Gruaja ime gjithmonë dukej aq e mjerueshme.
Unë isha arsyeja pse ajo ishte kaq poshtë dhe në depresion. Nuk i kushtova vëmendje. Unë isha shumë i zënë duke romanizuar në internet, duke shpenzuar të gjithë kohën time të lirë duke menduar se si mund të dilja jashtë.

Besova se nuk më donte. Kam bindur veten se ajo kurrë nuk u kujdes për mua, apo për nevojat dhe dëshirat e mia.
Ajo e kaloi kohën e lirë duke u kujdesur për ne, fëmijët tanë, duke bërë darka, duke bërë larje, duke bërë drekë, duke bërë detyrat e shtëpisë, duke shmangur fëmijët në sport, duke u kujdesur për kafshët shtëpiake që ata i donin kaq shumë, miqtë e tyre.

Sa herë që fliste me mua, gjithçka që dëgjoja ishin lotet e saj. Por ajo ishte duke lypur për vëmendjen time: një fundjavë larg, një film – gjithçka që përfundova duke bërë me Evën prapa shpinës dhe pasi lashë familjen time.

U zhvendosta në një krahinë tjetër me Evën. Tani ish-gruaja ime mori kujdestarinë e fëmijëve tanë. I shihja ato cdo fundjave.

Ne fillim jeta ishte e ëmbël!

Eva dhe unë kishim një jetë të mrekullueshme seksuale. Një lidhje që unë besoja se kurrë nuk kam pasur me ish gruan time. Kishte një rreth të madh shokësh. Familja ime e donte. Fëmijët e mi e pëlqyen atë.

Por ish gruaja ime u ndje e tradhtuar. E urrej edhe më shumë! Ajo kurrë nuk kujdesej për mua apo lumturinë time. Unë kisha Evën dhe një jetë krejt të re dhe kjo ishte fantastike!

Ne jetuam së bashku për rreth gjashtë apo shtatë vjet, por kurrë nuk u martuam – besonim se martesa nuk ishte për ne.

Unë besoja se pas 15 vjetësh me ishin tim, ne do t’i jepnim fund gjithckaje. Eva ishte e ardhmja ime, Eva ishte ajo me te cilen duhet të isha
Përfundimisht, pa marrë parasysh se sa mirë kemi qene së bashku në fillim; pa marrë parasysh sa mirë ndjehesha ajo me “mori” mua; pa marrë parasysh se sa i mirë ishte seksi; “muaji i mjaltit” mbaroi.

E kuptova se e humba gruan që krijoi shtëpinë dhe familjen time të parë. Kuptova se nëse do ta kisha trajtuar ish-gruan time si e kisha trajtuar Evën, duke përdorur orët që kalova me Eve në chat, marredhenia jone do të kishte lulëzuar.

Nëse nuk do të kisha qenë negativ për të dhe marrëdhënien tonë me familjen dhe miqtë e mi, ata nuk do të kishin qenë kaq negativë ndaj saj dhe ajo nuk do të largohej.

Por unë kam gabuar. Kam humbur vitet më të mira të jetës se fëmijëve te mi. E lashë nënën e tyre ne betejën e ngritjes se tyre vetëm.

A e dini se ajo kurrë nuk u ankua? Ajo kurrë nuk kërkoi më shumë para nga unë. Ajo kurrë nuk më ndaloi të shihja fëmijët. Ajo i lejonte fundjavave që nëna ime të mund të kalonte kohë me nipërit e mbesat e saj. Më lejoi të vazhdoja jetën time me Evën, pa na bezdisur.

Ashtu si çdo marrëdhënie, ajo nisi mire , por kur ajo shkoi keq unë vendosa të largohem.
Ish-gruaja ime qëndroi e vetme për 8 vjet. Ajo doli, por nuk u përfshi ne asnje lidhje te re. Ajo që ishte e vetme ishte gjithashtu një lloj pohimi për mua ,që askush nuk e donte atë .Ajo në të vërtetë qëndroi e vetme që të përqëndrohej tek fëmijët tanë.

Por pas gjithe ketyre, erdhi dita kur takoi Craig. Unë kurrë nuk e mendoja kete. Mendova se do të ishte e mrekullueshme! Por isha shumë keq. U ndjeva keq. U ndjeva xheloz. Edhe unë u ndjeva i zemëruar dhe ndoshta i tradhtuar.

Ajo u zhvendos me Craig, së bashku me fëmijët e mi. Ajo krijoi një shtëpi të re. Një familje e re, me fëmijët e mi … ishte një pilulë shumë e hidhur për tu gëlltitur.

Më në fund kuptova se si ndihej gjatë gjithë këtyre viteve.
Kam shikuar nëpërmjet Facebook dhe përmes bisedave me miqtë tanë të vjetër të ndërsjellë se si Craig e mori atë dhe fëmijët. Fundjavat e tyre u shpenzuan në plazh . Ata shkuan në Mauritius ku ai e propozoi dhe ajo tha ‘po’ – ata u martuan.

Vajza ime ishte një nuse. Djali im ishte një dhëndër. Prindërit dhe vëllai i Craig e mirëpritën ish-gruan dhe fëmijët e mi në familjen e tyre. Ata i thanë të gjithëve se sa të bekuar ishin.

Ajo shkëlqente nga lumturia. Ajo rrezatonte dashurinë dhe asnjë prej tyre nuk ishte për mua! Zemra ime u ndje si e rrëmbyer.Duhet të kisha qenë unë.
Sot jetoj vetem dhe ende i shoh fëmijët e mi herë pas here. Ata janë të mëdhenj tani dhe mbajnë zemërim ndaj meje. Kush mund t’i fajësojë ata?

Nga të gjitha gjërat që ishte Eva, ajo kurrë nuk ishte nëna e fëmijëve të mi,dashuria ime e vërtetë. ”
” Dashuroni dhe vleresoni nje grua te mire.”

/©gatuajshendetshem.com
përktheu j.memeli/