Panik në Avion! 300 pasagjerë goditen nga turbulencat e forta, dhjetëra të plagosur

2864
0
A British pensioner travelling in premium economy is believed to be the passenger killed by severe turbulence that struck a Singapore Airlines flight from London today. The man, 73, is pictured on the ground of the Boeing 777 cabin with a blanket covering his body. Pictures from inside the plane taken by a reporter show the carnage caused by the aircraft being shaken violently. Ceiling fittings had been ripped apart and the pipework was exposed. Machinery was hanging from the galley where trolleys are stored. Flight data shows the plane left Heathrow Airport in London on Monday evening at 22:17 local time. However, flight SQ321 reportedly experienced severe turbulence while entering airspace over Burma, in Southeast Asia, which is currently experiencing extreme tropical thunderstorms.

Të paktën 30 pasagjerë po trajtohen për lëndime në Brazil, pasi avioni i linjës Air Europa u godit nga turbulenca të forta.

Udhëtarët pësuan lëndime në pjesë të ndryshme të trupit dhe u detyruan të prisnin tre orë të shtrirë në dyshemenë e avionit përpara se largoheshin nga aty.

Fluturimi UX045 po nisej nga Madridi, Spanjë për në Montevideo, Uruguai, me 325 pasagjerë kur kapiteni kërkoi të bënte një ulje emergjente në orën 2:32 të mëngjesit në Aeroportin Ndërkombëtar Governador Aluízio Alves në Natal.

Më shumë se 10 pasagjerë u dërguan me urgjencë në Spitalin aty pranë Monsenhor Walfredo Gurgerl, sipas Aeroportit në Brazil.

Ky ishte incidenti i dytë i Air Europa në më pak se 24 orë pasi një fluturim nga Madridi në Tel Aviv u devijua për në Romë.