Pamjet e frikshme tregojnë pasagjerët e avionit gjatë turbulencës më të tmerrshme të ndodhur ndonjëherë

2203
0

Të paktën 50 persona janë plagosur pasi një aeroplan përjetoi ‘lëvizje të fortë’ në mes të fluturimit.

Më 11 mars, fluturimi i LATAM Airlines Boeing 787-9 Dreamliner, LA800, u ngrit nga Sydney, Australi u nis për në Auckland, Zelandën e Re dhe më vonë Santiago, Kili. Gjatë rrugës për në Auckland, rreth dy orë pas udhëtimit të tij tre orësh, avioni përjetoi ‘një lëvizje të fortë’ e cila rezultoi në të paktën 50 persona të lënduar.

Pasagjeri Brian Joket i tha gazetës lokale Stuff se avioni u duk sikur ra nga qielli dhe ai u kthye për të gjetur personin që ishte ulur pranë tij me shpinë “në tavan”.

Ai kujtoi: “Ai ishte në ajër dhe më pas ra dhe goditi kokën në mbështetësen e krahut. I gjithë avioni po bërtiste. Aeroplani më pas filloi të ulej me shpejtësi dhe unë thjesht po mendoja, ‘OK kjo është, ne kemi mbaruar’.”

Një tjetër pasagjer në avion, Lucas Ellwood, e përshkroi përvojën si “turbulencën më të keqe që mund të mendoni”. Ai i tha “Good Morning America”: “Kishte njerëz që qanin kudo, kishte njerëz të plagosur gjithandej.”

Një zëdhënës i LATAM Airlines Group nuk konfirmoi se çfarë e shkaktoi incidentin, por tha në një deklaratë për Stuff: “Si rezultat i incidentit, disa pasagjerë dhe ekuipazhi i kabinës u prekën. Ata morën ndihmë të menjëhershme ose u trajtuan nga stafi mjekësor në aeroport sipas nevojës.

LATAM shpreh keqardhje për shqetësimin dhe dëmtimin që kjo situatë mund t’u ketë shkaktuar pasagjerëve të saj dhe rithekson angazhimin e tij për sigurinë si prioritet brenda kornizës së standardeve të tij operacionale.

Shërbimi i ambulancës deklaroi se ekuipazhi i tij trajtoi afërsisht 50 pacientë, me një pacient në gjendje të rëndë dhe pjesën tjetër në gjendje mesatare deri në të lehtë.

“Gjithsej dymbëdhjetë pacientë u transportuan në spital, dhjetë u dërguan në spitalin Middlemore, përfshirë një pacient në gjendje të rëndë, një pacient u transportua në spitalin e qytetit të Auckland në gjendje të moderuar dhe një pacient u dërgua në spitalin Starship në gjendje mesatare”.