Pamje të rënda! Trupi i një gruaje gjendet tek barku i pitonit gjigant! E kishte ngrënë të gjallë

208
0

Autoritetet në Indonezi janë tmerruar kur një grua u gjet e ngrënë e gjallë nga një gjarpër gjigant.

Nëna e katër fëmijëve, Farida, mbiemri i së cilës nuk është bërë publik, u zhduk ndërsa po ecte në tregun e saj lokal në Kalempang, Indonezi, të enjten.

Burri i saj Noni ngriti alarmin kur ajo nuk u kthye në shtëpi atë mbrëmje, ku menjëherë u ngrit një grup kërkimi në zonë.

Ata gjetën një piton 20 metra të gjatë të premten me një fryrje të madhe në stomak dhe prenë stomakun e tij me një hanxhar. Farida u gjet në zorrën e gjarprit. Dukej se pitoni e kishte kafshuar këmbën e saj përpara se ta mbështillte rreth vetes, duke e mbytur para se të gëlltiste kokën e saj.

Fotot dhe videot,  tregojnë trupin e Faridës teksa ajo hiqej nga stomaku i gjarprit dhe dërgohej për t’u përgatitur për një varrim fetar.

Burri i saj Noni tha: Më vjen keq që e lashë gruan time të dilte vetëm. Po të kisha qenë me të atë ditë, gjarpri nuk do të kishte guxuar ta prekte. Më vjen keq për vuajtjet që kaloi. Më vjen keq për familjen tonë.

Indonezia ka një popullsi të madhe pitonësh të egër në xhunglën e saj të madhe dhe të dendur, ku ata mund të lulëzojnë. Ndryshe nga vendet fqinje në Azinë Juglindore, zhvillimet urbane nuk e kanë kufizuar rritjen e tyre.

Rasti i fundit i dokumentuar i një njeriu të ngrënë nga një piton ishte në vitin 2022, gjithashtu në Indonezi.

Në atë rast, Jahrah, 54 vjeç, u zhduk ndërsa mblidhte goma nga një plantacion në provincën Jambi, përpara se vendasit të tmerruar të gjenin një piton gjigant të shtrirë në një zonë mes pemëve me një fryrje të madhe në bark dy ditë më vonë, më 23 tetor.