Njihuni me 10 njerëzit më të pasur në Amerikë

1337
0

Keto jane 10 personat me te pasur ne Amerikë, shtatë prej tyre janë gjithashtu ndër 10 njerëzit më të pasur në botë.

Për ata që nuk i njohin, ata janë të gjithë njerëz që kryesisht punojnë në fushën e teknologjisë. Dhe pothuajse të gjithë ata e bënë pasurinë e tyre duke filluar vetë kompanitë e tyre dhe mbajtur atë akoma në pronësine e tyre, ndërsa ngjiteshin drejt suksesit, si Microsoft dhe Facebook. Në fakt, shtatë nga 10 burrat më të pasur në Amerikë janë gjithashtu ndër 10 njerëzit më të pasur në botë.

Këta miliarderë amerikanë gjithashtu ndajnë disa truke: themeluesi i Microsoft Bill Gates, CEO i Facebook Mark Zuckerberg, themeluesi i Oracle Larry Ellison u larguan nga kolegji. Jeff Bezos, Larry Page dhe Sergey Brin shkuan në Montessori, aty ku fëmijët inkurajohen të mendojnë në mënyrë të pavarur dhe kreative dhe jo në ndjekjen e rregullave tradicionale. Tjeter të përbashkët kane gjithashtu, se miliarderët me të vërtetë pëlqejnë shtëpitë në Havai.

Njerëzit më të pasur në Amerikë dhurojnë shumë para për çështjet të ndryshme bamiresie. Disa nga këta në këtë listë kanë dhuruar qindra miliona në kërkime shkencore për të përmirësuar jetëgjatësinë njerëzore dhe për të çrrënjosur sëmundje të rrezikshme, siç është sëmundja e Alzheimerit dhe kanceri.

Ja gjithçka tjetër që duhet të dini për njerëzit më të pasur në Amerikë.

1. Jeff Bezos

Amazon CEO Jeff Bezos arrives for the premiere of “The Post” on December 14, 2017, in Washington, DC. / AFP PHOTO / Mandel NGAN (Photo credit should read MANDEL NGAN/AFP/Getty Images)

Industria: Teknologji
Vlera neto: 109.9 miliardë dollarë

Bezos, 53 vjeç, u bë kohët e fundit personi më i pasur në histori.
Para se të fillonte shitjen e librave online, një biznes që përfundimisht u bë Amazon.com i gjigantit të tregtisë elektronike, ai punoi në një fond gardh në Nju Jork pas diplomimit nga Princetoni. Fillimet e Amazon.com janë tipike për fillimin e punës – Bezos e nisi kompaninë nga garazhi i tij në Seattle në vitin 1994, sipas Forbes.

Themeluesi i Amazon.com është i mirënjohur për blerjen e Washington Post për 250 milionë dollarë në vitin 2013, por nisja e hapësirës së tij, Blue Origin, po bëhet shpejt po aq e famshme. Kompania e hapësirës ajrore po zhvillon raketa të ripërdorshme për të transportuar pasagjerë në hapësirë, me qëllim që një ditë të lëvizë prodhimet industriale jashtë Tokës.

Bezos jeton me gruan e tij dhe katër fëmijë në Medinë, Wash. Ai zotëron pesë shtëpi, si dhe një fermë prej 290,000 hektarësh në Teksas ku Blue Origin ka selinë, duke e bërë atë një nga pronarët më të mëdhenj të tokës në SHBA. Ai u emërua person TIME e vitit në 1999.

2. Bill Gates

NEW YORK – SEPTEMBER 20: Bill Gates listens to former U.S. President Barack Obama answer questions at the Gates Foundation Inaugural Goalkeepers event on September 20, 2017 in New York City. (Photo by Yana Paskova/Getty Images)

Industria: Teknologji
Vlera neto: 93.3 miliardë dollarë

Gates, 62 vjeç, është një sipërmarrës portreti i cili e themeloi kompaninë softuerike Microsoft në vitin 1975. Gates bëri pasuri të tij kryesisht nëpërmjet aksioneve të tij të kompanisë pas braktisjes së Harvardit.
Ai u rrit në Seattle dhe u takua me partnerin e tij të ardhshëm të biznesit, Paul Allen, me të cilin themeloi Microsoft, në shkollën e mesme. Të dy u fiksuan me kompjutera dhe madje edhe krijuan sipërmarrjen e tyre të parë, një sistem të të dhënave të trafikut, ndërsa ishin ende në shkollë.
Gates u bë një milioner në moshën 31 vjeçare, pasi Microsoft u publikua në vitin 1986. Në shekullin e 21-të, ai u bë i njohur për angazhimin e tij për filantropinë dhe themeloi Fondacionin Bill dhe Melinda Gates me bashkëshorten e tij Melinda në 2000. Bamirësia më e madhe private në bota, Fondacioni Gates ka për qëllim zgjidhjen e problemeve globale si uria në botë dhe fuqizimin e njerëzve në komunitetet e varfëra.
Gates aktualisht jeton në Medina, Wash, në të njëjtën lagje si Jeff Bezos. Ai ishte një person TIME i vitit në 2005 dhe iu dha Medalja Presidenciale e Lirisë nga Barack Obama në 2016.

3. Warren Buffet

Warren Buffett, chairman and chief executive officer of Berkshire Hathaway Inc., smiles during a Bloomberg Television Interview in New York, U.S., on Wednesday, April 23, 2014. Buffett discussed the possibility of his company eventually becoming more involved in housing finance once lawmakers resolve future of Fannie and Freddie. Photographer: Chris Goodney/Bloomberg via Getty Images

Industria: Financat dhe Investimet
Vlera neto: 87.2 miliardë dollarë

Buffet, 87 vjeçar, është një nga njerëzit më të pasur në Amerikë që se ka bërë pasurinë të tij në industrinë e teknologjisë. I njohur si “Oracle of Omaha”, Buffet është kryetari dhe CEO i kompanisë së investimeve publike Berkshire Hathaway. Pjesa më e madhe e pasurisë së tij rrjedh nga një pjesë prej 18% në biznes. Buffet është i njohur për të qenë një investitor me vlerë, i cili zotëron aksione për periudha të gjata kohore.

4. Mark Zuckerberg

BARCELONA, SPAIN – FEBRUARY 24: Co-Founder, Chairman and CEO of Facebook Mark Zuckerberg speaks during his keynote conference as part of the first day of the Mobile World Congress 2014 at the Fira Gran Via complex on February 24, 2014 in Barcelona, Spain. The annual Mobile World Congress hosts some of the world’s largest communication companies, with many unveiling their latest phones and gadgets. The show runs from February 24 – February 27. (Photo by David Ramos/Getty Images)

Industria: Teknologji
Vlera neto: 77.5 miliardë dollarë
Zuckerberg, 33 vjeç, një tjetër që ka braktisur Harvardin, i cili është i famshëm për fillimin e kompanisë së tij të teknologjisë. Ka edhe një film për këtë. Ai është bashkë-themelues dhe CEO i Facebook-ut, rrjetit më të madh të mediave sociale në botë. Kur kompania doli në publik në vitin 2012, ajo ishte IPO më e madhe e teknologjisë në histori.

Ai zotëron rreth $ 175 milion në pasuri të patundshme në të gjithë vendin, me 700 hektarë pronë vetëm në Hawaii. Ai ka shtëpinë ne Palo Alto, Kaliforni, ku jeton me dy vajzat dhe gruan e tij, Priscilla Chan, të cilin e takoi në Harvard.

Së bashku, çifti filloi Iniciativa Chan Zuckerberg, duke derdhur 3 miliardë dollarë fonde në një përpjekje për të kuruar sëmundjet dhe për të zhvilluar teknologji të re për kërkuesit. Fondacioni krijoi gjithashtu një “Biohub” në Universitetin e Kalifornisë në San Francisko për të forcuar bashkëpunimin midis shkencëtarëve.

5. Larry Page

MOUNTAIN VIEW, CA – DECEMBER 04: Co-Founder of Google and CEO of Alphabet, Larry Page attends the 2017 Breakthrough Prize at NASA Ames Research Center on December 4, 2016 in Mountain View, California. (Photo by C Flanigan/FilmMagic)

Industria: Teknologji
Vlera neto: 54.9 miliardë dollarë

Page, është një nga bashkë-themeluesit e Google dhe tani është CEO i kompanisë së tij mëmë, Alfabet. Ai takoi partnerin e tij të biznesit Sergej Brin, nr. 7 në listën e njerëzve më të pasur në Amerikë, ndërsa punonte në doktoraturën e tij në Stanford.

Shumica e pasurisë së Page vjen nga shpikja e një prej kompanive më të vlefshme të teknologjisë në botë – nëpërmjet aksioneve të tij ai zotëron rreth 6% të Google. Nën Page, i cili është i njohur për efikasitetin e tij, Google ka investuar në qindra startup-e.

Page u rrit me kompjuterë në një moshë të re, duke marrë pasionin për teknologjinë nga prindërit e tij, të cilët të dy jepnin mësim në shkenca kompjuterike në Universitetin Shtetëror të Miçiganit.

Page ndodhet në Palo Alto me gruan e tij, një shkencëtar kërkimor dhe dy fëmijët e tyre.

6. Larry Ellison

Larry Ellison, chief executive officer at Oracle Corp., speaks during an event at the company’s headquarters in Redwood City, California, U.S., on Tuesday, June 10, 2014. Ellison announced today that Oracle Corp will be releasing a new in memory database system called 12c in July 2014. Photographer: David Paul Morris/Bloomberg via Getty Images

Industria: Teknologji
Vlera neto: 54.7 miliardë dollarë

Ellison, 73 vjeç – një tjetër braktisës i kolegjit – themeloi firmën softuerike Oracle në vitin 1977. Tani një nga kompanitë më të mëdha softuerike në botë.. Përveç zotërimit të rreth 25% të kompanisë, ai gjithashtu zotëron të gjithë ishullin Hawaiian të Lanai, një ekip me vela dhe madje edhe një turne të tërë tenisi Raporton New York Times.
Katër herë i divorcuar, Ellison ka dy fëmijë të rritur dhe e quan shtëpinë e tij prej 70 milionë dollarëatë në Woodside, Kalif. Megjithatë, portofoli i pasurive të paluajtshme Ellison do të thotë se ai kurrë nuk shpenzon shumë kohë në një vend. Ai zotëron prona të tjera në Japoni, San Francisko, Malibu, Liqen Tahoe dhe Rhode Island.

7. Sergey Brin

MOUNTAIN VIEW, CA – DECEMBER 04: Sergey Brin attends the 5th Annual Breakthrough Prize Ceremony at NASA Ames Research Center on December 4, 2016 in Mountain View, California. (Photo by Tim Mosenfelder/Getty Images)

Industria: Teknologji
Vlera neto: 53.3 miliardë dollarë

Brin, 44 vjeç, gjithashtu bëri pasuri të tij në industrinë e teknologjisë si një nga bashkë-themeluesit me famë të Google, së bashku me Larry Page (Nr. 5). I lindur në Bashkimin Sovjetik, Brini dhe familja e tij, që është hebre, erdhën në SHBA kur Brini ishte vetëm gjashtë vjeç pasi u përball me antisemitizmin në vendin e tyre.

8. Charles & David Koch

Industria: Konglomerat
Vlera neto: 48.6 miliardë dollarë secili

Vëllezërit Koç – Çarls, 82 vjeç dhe David Koch, 77-vjeçarë, janë për vendin e tetë si dy nga njerëzit më të pasur në Amerikë.

Charles është kryetari dhe CEO i Koch Industries, një konglomerat i bazuar në Kansas me 100 miliardë dollarë në të ardhura vjetore. Davidi është nënkryetar i kompanisë dhe të dy kanë 42 për qind të kompanisë.

Burrat janë të diplomuar nga MIT me gradë në inxhinieri dhe u bashkuan me biznesin e familjes së tyre pas diplomimit, sipas Bloomberg
Vëllezërit Koch janë aktive ne politike, duke dhuruar qindra miliona dollarë për kauzen republikane dhe konservatore gjatë jetës së tyre.

10. Rob Walton

UNITED STATES – JUNE 04: S. Robson Walton, Chairman of the Board, of Wal-Mart Stores, Inc. speaks during the Wal-Mart annual shareholder meeting in Fayetteville, Arkansas, June 4, 2004. Scott, facing increasing pressure to improve labor practices, said some employees will receive pay raises this month and company officers’ bonuses will be tied to diversity goals. (Photo by Beth Hall/Bloomberg via Getty Images)

Industria: Shitje me pakicë
Vlera neto: 47.9 miliardë dollarë

Walton, 73 vjeç, është djali më i madh i themeluesit të Walmart, Sam Walton dhe ish kryetari i kompanisë. Ai është ulur në bordin e tij.
Shumica e pasurisë së Walton vjen nga aksionet e tij në kompani, dhe Bloomberg vlerëson se ai zotëron rreth 13% të biznesit familjar.

Walton luajti futboll në Universitetin e Arkansasit dhe u diplomua nga Fakulteti Juridik i Columbia.

Ai zotëron prona të shumta – duke përfshirë një shtëpi në Aspen, Colo. dhe një tjetër Paradise Valley, Ariz., dhe kohët e fundit bleu 1.500 hektarë tokë në Hawaii.

Walton aktualisht jeton në Bentonville, Arkansas, dhe është i martuar me tre fëmijë.

/Burimi Money.com/Pershtati: Shqiptari.net/