Një mik stomatolog më tha: Ja si të eliminojmë gurëzat, të kurojmë inflamacionin e mishrave dhe zbardhim dhëmbët!

1107
0

Shëndeti personal është i rëndësishëm nëse nuk duam që toksinat dhe bakteret të pushtojnë trupin tonë.
Një nga pjesët që ne duhet të kujdesemi me shume per higjienen është sigurisht goja jonë, është e rëndësishme të mbani mend se mënyra se si trupi ynë merr vitamina dhe minerale të nevojshme është përmes ushqimit.Çdo gjë që vjen përmes gojës do të ketë kontakt me trupin tuaj.

Menyrat efektive per eleminim e ketyre problemeve:

-1 lugë gjelle sode
– ½ lugë çaji kripë
– ½ filxhan peroksid hidrogjeni
-Mbrojtja antiseptike
-Ujë i ngrohtë
-Furce dhembesh

Përgatitja:

Hapi 1.Ne nje filxhan përzieni një lugë sodë buke me gjysmë lugë kripë.
Pasi të dyja janë të përziera, njomeni furçën e dhëmbëve me ujë të ngrohtë dhe zhyteni mirë në përzierjen tuaj.
Fërkoni dhëmbët me butësi duke përdorur furçën, pështyni pas disa sekondash, duhet ta bëni atë për 5 minuta duke perdorur te njëjtën procedurë.

Hapi2.Kombinoje gjysmën e filxhanit të peroksidit të hidrogjenit me gjysmë gotë me ujë të ngrohtë, pije kete përzierje për 1 minutë.
Peshtyje dhe shplaje me nje gjysmë gotë ujë të ftohtë.

Hapi3.Tani do të na nevojitet pëlhurë mëndafshi , per te fshire gurezat e dhembeve.Eshte e rëndësishme që të përpiqeni ta bëni me shumë kujdes në mënyrë që të mos irritoni mishrat, sepse mund t’i dëmtoni ato dhe të shkaktoni irritime.

Hapi4.Pasi kemi perfunduar,ne rekomandojmë të shpëlarjen e gojes me gargarë antiseptik, në këtë mënyrë ju do të merrni rezultate më të mira.

Nëse ju pëlqeu ky trajtim, ndajeni atë me miqte tuaj.

Burimi: /homeremediesgarden.com/
©gatuajshendetshem/përktheu j.memeli/