Nje kilogram gjalpe

124
0

Dikur ishte nje fermer, i cili i shiti nje kilogram gjalpe nje pjekesi. Nje dite pjekesi vendosi ta peshonte gjalpin per te pare nese po merrte fiks 1 kilogram dhe rezultati ishte qe jo. I inatosur per kete gje, ai e hodhi fermerin ne gjyq.

Gjyakatesi pyeti fermerin nese ai perdorte ndonje mjet per te peshuar gjalpin. Fermeri u pergjigj, “Gjykates, une jam primitive. Une nuk kam nje mates te sakte, por kam nje peshore primitive me shkalle matese.”

Atehere gjykatesi pyeti, “Atehere si e peshoni ju gjalpin?”

Fermeri u pergjigj:

“Shkelqesia juaj, shume kohe para se pjekesi te fillonte te blinte gjalpe tek une, une blija nje kilogram buke tek ai. Cdo dite, kur bukepjekesi sillte buken, une e vendosja ne peshoren time primitive dhe i jepja te njejten peshe gjalpe. Nese ka ndonje njeri qe duhet te fajesohet, atehere ai eshte bukepjekesi.”

Morali i historise:

Ne jete, ju merrni ate qe jepni. Keshtu qe kurre mos u mundoni te mashtroni te tjeret, pasi kjo gje mund t’ju kthehet nje dite mbrapsh juve.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.