Negociatat/ Delegacioni ukrainas mberrin ne Bjellorusi, ja cfare kerkojne palet

4
0

Ndërprerja e menjëhershme e zjarrit dhe tërheqja e trupave ruse: kjo është kërkesa e Kievit për delegacionin rus.

Por ka shumë skepticizëm për rezultatin e negociatave në Bjellorusi. Ndërkohë, kryeqyteti ukrainas është i rrethuar nga trupat ruse, edhe pse “Moska po ngadalëson ofensivën”. Rusët akuzojnë: “Kiev përdor civilët si mburoja njerëzore”.

Delegacioni ukrainas mbërriti me helikopter në vendin e takimit

Delegacioni ukrainas që do të marrë pjesë në bisedimet me homologun rus në Bjellorusi mbërriti me helikopter në vendin e bisedimeve, sipas korrespondentëve të Ria Novosti.

Moska: gati për të negociuar gjithë kohën që duhet për marrëveshje

“Delegacioni rus është i gatshëm të negociojë me Ukrainën për aq kohë sa të jetë e nevojshme për të arritur një marrëveshje”. Kështu deklaroi kryenegociatori rus, Vladimir Medinsky, i cituar nga Interfax, në pritje të fillimit të bisedimeve mes Moskës dhe Kievit në Gomel.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.