Ndahet nga jeta Mbretëresha Elizabeth II

13
0

Mbretëresha e Britanisë së Madhe, Elizabeth II, ka ndërruar jetë në moshën 96-vjeçare.

Mbretëresha vdiq paqësisht në Balmoral pasditen e sotme”, njoftoi Pallati Mbretëror.

Shëndeti i Mbretëreshës u përkeqësua ditën e sotme gjatë një vizite të saj në Skoci. Elizabeth II është monarkia më jetëgjatë në Mbretërinë e Bashkuar, duke mbretëruar për 70 vite.

Mbretëresha ndërroi jetë në kështjellën Balmoral në Skoci. Të gjithë anëtarët e familjes mbretërore u mblodhën aty me urgjencë gjatë pasdites së sotme, pasi Pallati Mbretëror njoftoi zyrtarisht për përkeqësimin e shëndetit të Elizabeth II.

Me vdekjen e saj, vendin në zi do ta udhëheqë djali i saj i madh, ish-Princi i Uellsit, Charles, i cili do të jetë Mbreti i ri dhe kreu i shtetit për 14 mbretëritë e Komunuelthit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.