Lista e fituesve në Oscar, filmi që triumfoi me 4 çmime

515
0

Mbrëmja e së dielës ishte e shumëpritur për botën e kinematografisë, ku në Los Angeles, SHBA, u mbajt ceremonia madhështore e ndarjes së çmimeve Oscar.

Në edicionin e 90-të të kësaj ceremonie të zhvilluar në Dolby Theatre, triumfoi filmi “The Shape of Water”.

Ky film ka fituar plotë katër çmime, duke rezultuar më i miri i kinematografisë.

Fituesit e Çmimeve Oscar

Aktori më i mirë – Gary Oldman – Darkest Hour

AKtorja më e mirë – Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Fotografia më e mirë – The Shape of Water

Filmi më i mirë- The Shape of Water

Aktorja më e mirë mbështetëse – Allison Janney – I, Tonya

Aktori më i mirë mbështetës – Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Kostumografia më e mirë – Phantom Thread, Mark Bridges

Kinematografia më e mirë – Blade Runner 2049

Kënga më e mirë origjinale – Remember Me – Coco (Kristen Anderson-Lopez dhe Robert Lopez)

Drejtori më i mirë i filmit – The Shape of Water – Guillermo Del Toro

Lexo edhe “Çmimet Oscar 2018” – Nominimet për çdo kategori