Itali/ Moti, ndryshon gjithçka: në javën e parë të tetorit do të prekim 30 gradë. Zonat më të nxehta

6
0

Fillimi i tetorit sjell një ndryshim vendimtar të motit për Italinë: pas ditëve me shi, presioni i lartë do të rikthejë një vapë me aromë vere dhe në disa rajone mund të arrijë edhe 30 gradë.

Java e parë e tetorit është mjaft anormale nga pikëpamja e motit, veçanërisht për sa i përket temperaturave. Në fakt, përditësimet më të fundit të motit konfirmojnë se Italia po përballet me një fund të vërtetë të verës.

Përgjegjës është një anticiklon që gradualisht do të shtrihet drejt Italise dhe me gjasë do të na shoqërojë të paktën deri në fundjavën e ardhshme, duke rezultuar në kushte të qëndrueshme moti dhe mbi të gjitha temperatura shumë mbi mesataren. Temperaturat do të kalojnë 25 gradë në shumë zona, dhe në ato më të nxehta mund të shkojnë edhe deri në pragun e 30 ° C.


Dielli dhe vapa jashtë sezonit, trendi i motit për ditët në vijim

Java e parë e tetorit do të hapet të hënën me 3 me kushte të qëndrueshme moti nga Veriu në Jug: dita do të jetë mjaft me diell, me përjashtim të disa vranësirave më kompakte në zonat e brendshme të Qendër-Jug dhe Ishujt. Temperaturat do të jenë pothuajse kudo mbi normën: vapa anormale do të jetë e ndjeshme sidomos në Kalabri dhe në ishujt kryesorë ku do të mund të regjistrojmë maja maksimale prej 27-30 gradë (kjo do të jetë ndoshta dita më e nxehtë e javës). . Do të fryjnë erëra lokale mesatare në pjesën më të madhe të qendrës jugore.

Dita e martë e 4 tetorit do të jetë gjithashtu veçanërisht e butë për stinën dhe e karakterizuar nga mbizotërimi i diellit. Përjashtim do të jenë pak vranësira, të cilat mund të përfshijnë përkohësisht verilindjen, Lazion dhe një pjesë të ishujve të mëdhenj. Gjithashtu do të mund të vërehen disa brigje mjegullore në luginat e brendshme të Qendrës dhe në sektorët jugorë të luginës së Po.


Temperaturat do të pësojnë vetëm një rënie të lehtë në Siçili dhe mes Adriatikut të Poshtëm dhe Jonit, por në përgjithësi priten vlera shumë mbi mesataret sezonale, përgjithësisht midis 21 gradë dhe majat 26-28 gradë Celsius.

Kushtet e qëndrueshme të motit dhe një klimë e butë duhet të na shoqërojnë edhe në ditët në vijim, me presionin e lartë që do të shtrihet për të mbuluar të gjithë Evropën Jugore. Në këtë fazë, pra, në Itali pritet një mungesë e konsiderueshme reshjesh, ku edhe vranësirat do të jenë të pakta.

Temperaturat do të mbeten mbi normale, më tipike për fundin e verës: anomalitë më të ndjeshme priten veçanërisht në pjesen perëndimore të vendit, me temperatura të larta sidomos në ishujt kryesorë.

Situata me siguri do të qëndrojë e qëndrueshme të paktën deri në fundjavën 8-9 tetor, por për të patur konfirmim mbi këtë, ju ftojmë të ndiqni përditësimet e ardhshme të motit./shqiptari.net/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.