Mot i pazakontë / Ja si e parashikojnë sinoptikanët Nëntorin: Pak ditë me shi, pastaj muaj i ngrohtë

1341
0

Ditët e ngrohta që kanë mbizotëruar gjatë gjithë Tetorit do të zëvëndësohen nga ata me shi në fillim të kësaj jave.

Sinoptikanët tregojnë se vendi ynë do të përfshihet përkohësisht nga reshje shiu dhe ulje e temperaturave.

Por reshjet nuk pritet të zgjasin shumë për t’i lënë sërish vendin ditëve të ngrohta përgjatë gjithë muajit Nëntor.

Kjo mot i pazakontë për këtë stinë, ku temperaturat janë thuajse 4 gradë mbi mesataren shumëvjeçare të muajve të vjeshtës, shoqërohet edhe me probleme shënd etësore tek fëmijët, të cilët janë më të ekspozuarit nga virozat e stinës apo ndryshimi i menjëhershëm i temperaturave.

Mjekët pediatër bëjnë apel që të kënë kujdes, veçanërisht në veshjen e me fëmijët me rroba të lehta si dhe ngrënien e gjërave të shëndetshm.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.