Mos i shani më njerëzit që vijnë era djersë, jepini të lexojnë urgjent këtë artikull!

1217
0

Djersitja është një proces i natyrshëm i trupit tonë dhe funksioni i saj është të rregullojë temperaturën.

Deri këtu gjithçka është normale, por si të zgjidhet nëse djersa është e tepruar? Dhe, edhe më keq, kur kjo djersitje shoqërohet nga një erë e keqe.

Për të folur për këtë problem ne do të shpjegojmë shkurtimisht hiperhidrozisin (problemi i djersitjes së tepruar) dhe bromhidrosisin (erë e keqe e trupit).

Ne e dimë që ju doni të dini këshilla për t’i dhënë fund këtyre problemeve, por kurrë nuk është tepër për të mësuar pak për shëndetin. Le të fillojmë:

Ky është një çrregullim që ndodh për shkak të një dështimi në sistemin tonë nervor autonom (simpatik), që bën që trupi ynë të prodhojë më shumë djersë sesa duhet të rregullojë temperaturën e trupit.

Kur sëmundja bëhet kronike, ajo përfaqëson një problem real për jetën personale dhe shoqërore të pacientit.

Është një kusht që zakonisht shoqëron hiperhidrosisin dhe i referohet erës së keqe të trupit. Njerëzit që vuajnë prej saj duhet të përballen me probleme të vetëvlerësimit, sepse kur refuzojnë një aromë të pakëndshme ata përjashtohen nga grupet ose marrin pseudonime mizore.

Shumë njerëz nuk e dinë se nëse problemi është i fortë, as deodorantët, antiperspirantët apo parfumet nuk do të jenë në gjendje të qetësojnë situatën, vetëm një mjek do të jetë në gjendje të kujdeset siç duhet.

Sigurisht, ka edhe faktorë që mund të shmangni për të përkeqësuar situatën.

Mbipesha, hani shumë ushqim me aromë, hudhër, pini alkool, merrni disa ilaçe (si antidepresantë), keni diabet, ndër të tjera mund të përkeqësojnë gjendjen.

Tani që ju e dini, le të shohim si ta zgjidhim këtë problem në shtëpi:

Miksoni një lugë gjelle sode buke me një lugë gjelle lëng limoni. Aplikoni nën sqetull dhe zona ku ka më shumë djersë. Lëreni të qëndroni për 5-10 minuta dhe pini me shumë ujë. Përsëriteni procesin çdo ditë dhe brenda pak javësh do të shihni rezultate pozitive.

Por nëse problemi vazhdon, mos hezitoni të shkoni tek një specialist.