Mori vëllain e vogël në klase dhe e mbajti në prehër teksa bënte mesim. Arsyeja e djaloshit i preku te gjithë

759
0

Një djalë nga Filipinet u bë yll i medias sociale pasi mori vëllain e tij njëvjeçar në klasë pasi nuk donte të linte shkollën dhe askush nuk mund të kujdesej për vëllain e vogël në shtëpi.
Djali 7-vjeçar filipinas, Justin, u be i famshem pasi fotografia e tij duke mbajtur vëllain e tij foshnje në prehër u bë virale në internet.
Justin është një student i klasës së 1 në një shkollë të drejtuar nga qeveria e cila ndodhet në një zonë rurale të fshatit Salvacion në qytetin Magallanes në provincën Filipine të Sorsogon

Fshati rural është 600 kilometra larg nga Manila.

Mësuesja e tij, e cila dëshironte të identifikohej si zonja Lei, mori fotografinë dhe e postoi në Facebook.
Do ta mbaj vëllanë tim njëvjeçar këtu, sepse gjyshja ime duhet të punojë në fermë dhe askush nuk do të kujdeset për të, “citon Justin të thoshte në dialektin lokal Bicol, sipas postit.
Fjalët e djalit të ri preken shume njerez dhe treguan se sa i pjekur dhe përgjegjës ishte ai, krahasuar me femijet e tjere te se njejtes moshe.Shumë perdorues te internetit dëshironin suksesin e djalit në të ardhmen e tij.

Një komentues ne internet shkroi: “Ai është një shembull, pavarësisht nga mosha e tij e vogël”. Ndërsa një tjetër komentues i dha djalit një kompliment për mos harruar detyrën e tij për të studiuar pavarësisht se kishte një përgjegjësi për t’u kujdesur për vëllain e tij. “Ai i njeh përparësitë e tij”

Megjithatë, fotografia gjithashtu ngjalli një debat në mediat sociale ku shumë netizene kritikuan mungesën e prindërve dhe planifikimin e familjes së varfër në Filipine. Disa madje krahasuan djalin me studentët e kolegjit që braktisën studimet e tyre për të marrë pjesë në një tubim për të protestuar kundër Presidentit Rodrigo Duterte.

Ne i urojme atij gjitha të mirat në të ardhmen dhe familja e tij të marrë ndihmën që meriton.
/©gatuajshendetshem.com
përktheu j.memeli/