Merret masa drastike per personat qe futen ne Turqi, ja vendimi që prek dhe shqiptarët

149
0

Situata e veshtiresuar e pandemisë në Turqi ka detyruar autoritetet vendore që të shtojnë masat anti-Covid.  

Ministri i Shëndetësisë, Fahrettin Koca ka konfirmuar se duke nisur nga data 28 dhjetor, çdo person si nga ajri, ashtu edhe nga toka apo deti që do shkelë në territorin turk duhet të paraqesë rezultatin negativ të një testi PCR të kryer në 72 orët e fundit.  

Kjo masë do të jetë e vlefshme deri më 1 mars 2021.

“Nga 28 dhjetori të gjithë pasagjerët që vijnë 72 orët e fundit duhet të paraqesin një testim negativ të PCR. Ata që nuk paraqesin rezultat negativ të testit PCR nuk do të vendosen në aeroplan në rrugën për në Turqi. Ata që nuk e paraqesin provën e tyre në portën kufitare në hyrje do të futen në karantinë në adresat e tyre të vendbanimit. Ky aplikacion do të vazhdojë deri më 1 Mars 2021,” thuhet në deklaratën e Koca.

Turqia bëhet vendi i parë që e merr një masë të tillë, duke konfirmuar edhe njëherë problemet që po i shkakton shpërthimi i pandemisë. Nga kjo masë përjashtim nuk bëjnë as shqiptarët, të cilët janë të shumtë që vizitojnë apo kalojnë tranzit në Turqi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.