Media zvicerane: Pse shqiptarët i besuan socialistit Edi Rama një mandat të tretë historik

1474
0

As akuzat për korrupsion, as kriza ekonomike, as 8 vitet në krye të qeverisë së Shqipërisë, një nga vendet më të varfra në Evropë, nuk i kanë shkaktuar asnjë dëm kryeministrit socialist, Edi Rama, fitues i zgjedhjeve për të tretën herë me radhë, një rekord historik që nga rënia e komunizmit.

Partia Socialiste (PS), e udhëhequr nga Rama që nga viti 2005, fitoi këtë të Diel me 48.8% të votave, sipas vëzhgimit të më shumë se gjysmës së votave të shpallura sot nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ).

Nëse ky rezultat ruhet deri në fund të numërimit, Rama do të arrijë të formojë i vetëm qeverinë, duke zënë 75 nga 140 vendet që përbëjnë Parlamentin, madje një më shumë se në zgjedhjet e 2017.

Një menaxher i mirë i krizës

Analistët e lidhin triumfin e tij me menaxhimin e mirë të pandemisë dhe fushatës së vaksinimit, përveç përpjekjeve të rindërtimit pas tërmetit 2019, i cili la 51 të vdekur dhe mijëra të pastrehë.

Rama, një piktor dhe ish basketbollist, siguroi vaksina për Shqipërinë, pavarësisht mungesës fillestare të solidaritetit nga Bashkimi Evropian (BE). Ai udhëtoi në Shtetet e Bashkuara për t’u takuar me Pfizer, me të cilin negocioi për gjysmë milioni doza, por i realizoi me Turqinë, për të siguruar mbërritjen e vaksinës kineze në Shqipëri.

Me nivele të ulëta të infeksioneve dhe shtrimeve në spital dhe një fushate të shpejtë vaksinimi – rreth 400,000 njerëz, nga një total prej 2.8 milion banorë që mbajnë dozën e parë të vaksinës – Shqipëria është në krye të luftës kundër pandemisë në Ballkan, duke mbetur vetëm pas Serbisë.

Në vendin e dytë del Partia Demokratike (PD) që kryeson koalicionin opozitar “Aleanca për Ndryshim” me 39.3% të votave. Edhe pse nuk ia ka arritur qëllimit të tij për t’u rikthyer në pushtet pas 8 vitesh në opozitë, votuesit e kësja partie janë rritur. Sipas të dhëna të deritanishme do t’i jepnin PD-së 58 vende në Kuvend, 15 më shumë se në vitin 2017.

Kreu Lulzim Basha pretendoi fitoren dhe siguroi se rezultatet e para janë për shkak të faktit se vetëm fletët e votimit nga bastionet socialiste janë numëruar.

Humbësi i madh në këto zgjedhje është Lëvizja Socialiste për Integrim (LSI), e udhëhequr nga gruaja e presidentit të vendit, Ilir Meta, partia e së cilës ndodhet në vendin e tretë me 7% të votave, gjysmën e asaj që mori në 2017. Kjo forcë besohet se ka humbur rolin e saj pasi ka parë një ikje votash drejt PD.

Këto formacione opozitare u larguan nga Parlamenti dhe bojkotuan zgjedhjet lokale të 2019, duke akuzuar Ramën për mashtrim elektoral, korrupsion dhe lidhje me krimin e organizuar. Në muajt e fundit ata kanë inkurajuar protesta të dhunshme anti-qeveritare dhe fushata është shoqëruar nga i njëjti tension, i cili çoi në një të vdekur dhe katër të plagosur të mërkurën e kaluar, në një të ngjarje që besohet se lidhej me shitblerjen e votave.

Të gjithë sytë janë tani në numërimin e votave, të cilat KQZ parashikoi të Dielën pasdite se procesi mund të zgjasë deri në 48 orë, por tashmë është ngadalësuar nga bllokimi i disa prej atyre që janë të ngarkuar me kryerjen e tij, pasi disa përfaqësues të partive pretendojnë lodhje .

Derisa rezultati të jetë përfundimtar, askush nuk do ta pranojë humbjen në një vend ku kjo rrallë-erë ndodh, përkundrazi. Ndërkohë, bashkësia ndërkombëtare ka kërkuar durim dhe respekt nga sondazhet dhe shefja e misionit vëzhgues të OSBE-së, Urszula Gacek, siguroi se vlerësimi i saj është se procesi zgjedhor ka qenë “i suksesshëm” dhe, deri tani, “në përgjithësi transparent dhe i qetë ” Përveç kësaj, ai kërkoi që akuzat e tregtisë së votave, dhunës në fushatë dhe presionit mbi administratën publike të hetohen.

Sipas Komisionit Zgjedhor, megjithë frikën e infektimit, më shumë se 48% e 3.6 milion shqiptarëve të thirrur për të votuar shkuan në qendrat e votimit këtë të Dielë, një shifër ende e përkohshme.

Mbajtja e zgjedhjeve të lira dhe transparente është një nga kushtet për hapjen e negociatave të pranimit të Shqipërisë në BE.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.