Nga Bjellorusia në Iran e Kubë: ja cilet jane aleatët e Putinit

11
0

Pushtimi rus i Ukrainës e ndau sërish botën në dy blloqe. Ndërsa shumica e vendeve kanë marrë anën kundër luftës së nisur nga Putin, disa shtete e kanë mbështetur pak a shumë hapur liderin e Kremlinit. Ja kush i qëndroi afër Rusisë

Bjellorusia – Putini mund të llogarisë në mbështetjen e plotë të Bjellorusisë, një lloj shteti satelitor, i cili po ofron mbështetje logjistike. Pas stërvitjeve të përbashkëta ushtarake, ushtarët rusë përdorën territorin e Lukashenkos për të kaluar kufirin nga veriu dhe për të shkuar me shpejtësi në Kiev. Analistët mendojnë se vendi mund të jetë gjithashtu një platformë për arsenalin bërthamor rus, nëse do të jetë e nevojshme transmeton shqiptari.net.

KUBA – Kuba është gjithashtu një partner historik i Rusisë. Ishulli, së bashku me Venezuelën dhe Nikaraguan, fajësuan SHBA-në për shkaktimin e krizës, por më shumë për ndjenjat anti-SHBA. Ashtu si në rastin e Karakasit, Kuba është shumë larg për të ndikuar realisht në këtë konflikt

KINA – Pozicioni i Kinës është një nga ato që mund të ndryshojë ekuilibrin. Pekini është historikisht afër Rusisë, veçanërisht në një çelës anti-SHBA. Të dy vendet janë të lidhura edhe me një “Traktatin e fqinjësisë së mirë dhe bashkëpunimit miqësor”. Megjithatë, që nga momenti i sulmit rus, Kina ka bërë thirrje për moderim, ndërsa zyrtarisht refuzon të flasë për “pushtim”.

Putin dhe Xi Jinping gjithashtu u takuan kohët e fundit për Lojërat Olimpike Dimërore dhe Kina mund të ndihmojë Moskën në lojën e sanksioneve. Megjithatë, duket se gjiganti aziatik po distancohet nga Rusia. Më parë, ajo abstenoi në Këshillin e Sigurimit të OKB-së në votimin për rezolutën që dënonte sulmin. Më pas, ministri i jashtëm Wang Yi tha se Kina “dënon shpërthimin e konfliktit midis Ukrainës dhe Rusisë dhe është jashtëzakonisht e shqetësuar për dëmtimin e civilëve”.

IRAN – Irani ka shumë marrëdhënie me Rusinë dhe së fundmi presidenti Raisi bëri thirrje për bashkëpunim “të përhershëm dhe strategjik” me Kremlinin për të kundërshtuar ndikimin e SHBA. Por ai nuk komentoi pushtimin e Ukrainës. Ministri i tij i jashtëm postoi në Twitter duke ia atribuar shkakun e krizës “provokimeve të NATO-s”.

SHTETET ISH-Sovjetike – Rusia ka marrëdhënie të mbrojtjes reciproke me disa vende të CSTO (Organizata e Traktatit të Sigurisë Kolektive). Ai përfshin Armeninë, Bjellorusinë, Kazakistanin, Kirgistanin dhe Taxhikistanin. Sulmi rus sigurisht që ka frikësuar shtetet satelitore të ish-Bashkimit Sovjetik, të cilët i frikësohen një fati të ngjashëm. Prandaj duhet kuptuar se cili mund të jetë pozicioni i këtyre vendeve percjell shqiptari.net

VENDET EVROPIANE – Vendet evropiane që ishin pjesë e bllokut sovjetik janë distancuar për momentin nga Kremlini. Ky është rasti i Hungarisë së Orbanit (në foto) dhe Republikës Çeke të Zemanit, të ndërgjegjshëm për pushtimet sovjetike të shekullit të njëzetë. Presidenti bullgar Radev e quajti sulmin ndaj sovranitetit të një vendi “absolutisht të papranueshëm”.

TURQIA – Është shumë e vështirë të kuptosh qëndrimin turk. Erdogan propozoi veten si ndërmjetës për të zgjidhur krizën përpara sulmit. Por Turqia është gjithashtu anëtare e NATO-s dhe për këtë arsye të dy vendet janë në dy fronte ushtarake teknikisht të kundërta

BOLSONARO DHE TRUMP – Presidenti i Brazilit Jair Bolsonaro nuk mori një qëndrim, vetëm duke postuar një mesazh solidariteti për “brazilianët që jetojnë në Ukrainë”. Në SHBA, nga ana tjetër, ish-presidenti Trump e ka quajtur Putinin “gjeni”, duke shpjeguar se nëse ai do të kishte qenë ende në Shtëpinë e Bardhë, pushtimi i Ukrainës nuk do të kishte ndodhur./shqiptari.net/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.