Lloji i ri i koronavirusit ne Britani: “Situata jashtë kontrollit” | Italia, Gjermania dhe disa shtete ndalojne fluturimet..

390
0

Britania e Madhe ka informuar OBSH se varianti i ri i koronavirusit i nzbuluar në jug-lindje të vendit mund të qarkullojë më shpejt, duke specifikuar se nuk është ende e qartë nëse është më vd ekjeprurëse. Londra dhe Jug-Lindja Angleze janë përsëri në bllokim. Mutacioni i ri u zbulua gjithashtu në Hollandë, Danimarkë dhe Australi. Sipas Departamentit të Shëndetësisë në MB, varianti viral është “jashtë kontrollit”.

Italia pezullon fluturimet me Britaninë e Madhe.

Di Maio: “Ne duhet t’i mbrojmë Italianët” – Pas alarmit të ngritur nga Mbretëria e Bashkuar, “si qeveri ne kemi për detyrë t’i mbrojmë Italianët”. Ministri Luigi Di Maio e tha këtë, duke shtuar: “Për këtë arsye, pasi kemi njoftuar qeverinë britanike, me Ministrinë e Shëndetësisë ne jemi gati të nënshkruajmë parashikimin për të pezulluar fluturimet me Britaninë e Madhe. Prioriteti ynë është të mbrojmë Italinë. dhe bashkatdhetarët tanë ”.

Hollanda, Belgjika, Gjermania dhe Franca gjithashtu pezullojnë fluturimet – Hollanda pezulloi të gjitha fluturimet e pasagjerëve nga MB deri në 1 Janar pas zbulimit të një çështje Hollandeze. Belgjika gjithashtu do të pezullojë fluturimet dhe trenat nga Britania e Madhe si një masë paraprake për të paktën 24 orë duke filluar nga mesnata. Kjo u njoftua nga Kryeministri Alexander De Croo, duke shtuar se vendi po koordinon gjithashtu me Francën ndërsa disa Eurostar nga Britania e Madhe kalojnë nëpër tokën Franceze. Prandaj Kryeministri njoftoi gjithashtu kontrolle në rrugë. Gjermania dhe Franca po vlerësojnë gjithashtu pezullimin e fluturimeve dhe trenave nga Mbretëria e Bashkuar për shkak të frikës nga përhapja e virusit.

Londra në bllokim – Londra, Lindja dhe Jug-Lindja e Anglisë janë përsëri në bllokim. Kryeministri britanik Boris Johnson e njoftoi këtë të Shtunën në një konferencë shtypi, të angazhuar për të ndaluar një valë infeksionesh që i atribuohen një varianti të ri të Covid-19. “Nuk ka indikacione se është më vd ekjeprurëse ose që shkakton një formë më të rëndë të sëmundjes” ose që zvogëlon efektivitetin e vaksinave, shtoi ai.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.