Lideri çeçen i kërkon Zelenskyt të dorëzohet dhe i bën propozimin e cuditshem

3
0

Lideri i Çeçenisë, Ramzan Kadyrov, i bën ofertën e veçantë presidentit ukrainas Vladimir Zelenskiy.

Gjatë një fjalimi lamtumire për ushtarët e Federatës Ruse në Grozny, ai u mundua ta ironizojë atë.

Kadyrov foli me neveri për presidentin e Ukrainës, i cili nuk po dorëzohet dhe po e frymëzon jo vetëm popullin e tij, por më gjërë. Kadyrovi tha se i ofron Zelenskiyt “punë në televizion”.

“Sapo Zelenskiy t’i përgjigjet thirrjes sonë për ta ndaluar rezistencën dhe për t’u ulur në tryezë për bisedimet e paqes, ne do t’ia japim atij një mundësi të tillë. Ne madje mund të organizojmë një shfaqje të veçantë në Grozny”, ka shkruar Kadyrov në llogarinë e tij në Telegram.

Me shpresën se Zelenkiy do të dorëzohet, Kadyrov tha se për këtë ka folur edhe me bashkëpunëtorin e tij i cili po merr pjesë në luftë, ndërsa e quajti liderin e ukrainasve “ish-president”.

“Pas përfundimit të operacionit ushtarak, ish-presidenti i Ukrainës do të duhet të fitojë diku, dhe Ayub kërkon t’i jepet një shans”, tha Kadyrov.

Ai shtoi se oferta e tij është “e vlefshme për një kohë të kufizuar”.

“Sepse do të jetë shumë vonë më vonë”, tha ai.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.