Lajm i fundit/ Ja deri kur do te jene mbyllur kufijte ne Evrope

460
0

Këshilli Europian ka bere me dijese vendet anëtare të BE-së duhet t’i mbajnë të mbyllura kufijtë deri të paktën në mes të Qershorit.

KE i këshilloi kryetaret e shteteve të BE-së këtë të premte që të zgjasin ndalimin e udhëtimit për 30 ditë të tjera. Ndonëse kjo do të jetë në dorë të secilës qeveri, vendet që janë në Shengen deri tani kanë ndjekur një strategji të përbashkët.

“Qëllimi kryesor mbetet ndalimi i përhapjes së koronavirusit përmes udhëtimit”, tha Margaritis Schinas, zëvendës presidenti i Promovimit të mënyrës së Jetësës Tonë Europiane.

“Pavarësisht progresit në disa shtete Europiane, situata në botë mbetet delikate. Ndaj vendimet duhen marrë në mënyrë graduale, dhe kufizime të caktuara të hiqen në momente të caktuara”.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.