Ky eshte njeriu më i pasur në Kinë, s’do ta besoni cili eshte biznesi i tij

325
0

Kina tashmë ka një biznesmen te ri që kryeson listën e më të pasurve dhe ai shet ujë të ambalazhuar.

Zhong Shanshan e krijoi kompaninë e tij të uji “Nongfu Spring” në vitin 1996 në provincën lindor të Zhejian dhe tashmë ai ka marrë mantelin e më të pasurit që mbahej nga themeluesi i Alibaba, Jack Ma.

Indexi i Miliarderëve të Bloomberg e vlerëson pasurinë e Shanshan në 58.7 miliardë dollarë, e cila ka arritur në këto nivele falë aksioneve që ka në një kompani prodhimi vaksinash.

I njohur ndryshme me nofkën “Ujku i vetmuar”, Zhong është tashmë personi i dytë më i pasur në Azi pas miliarderit të Industrive Reliance në Indi, Mukesh Ambani.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.