“Beni kujdes keto dy dite”/ Sinoptikani grek paralajmëron: Stuhi dhe përmbytje në keto zona te Shqipërise

1050
0

Sinoptikan grek Klearhos Marousakis, ngriti alarmin ne televizionin Open duke paralajmëuar se Makthi ′′i luleve” do rikthehet në ditët e ardhshme.

Ai e ka fjalën për ciklonin që goditi Greqinë dhe që në fundjavë do të rikthehet me egërsi në shumë pjesë të vendit fqinj.

Por sipas hartave që tregon sinoptikani grek, e rrezikuar është edhe Shqipëria e jugut dhe zona veri perendimore që korespondon me Lezhën e Shkodrën.

Sinoptikani tregoi se këtë të shtunë, moti i acarte do të godasë Greqinë me shira dhe stuhi të mëdha në perëndim dhe verilindje.

Rritja e rrezikut të përmbytjeve paraqitet nga ishujt Jon, në zonën e Epirit dhe Peloponezi perëndimor por edhe Maqedonia Lindore, Traka dhe ndoshta Egjeu verilindor.

Ai kërkon organizim para se të jetë vonë.

“Eksperienca ka treguar se paralajmërimet e minutës së fundit nuk janë të mjaftueshme për të organizuar qytetarët dhe autoritetet shtetërore. Kjo është arsyeja pse ne kemi kohë ne sigurohemi që secili nga ana e tij të bëjë atë që duhet”, thotë sinoptikani.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.