Kush është shqiptari që u ngjit deri në nivelet e larta të mafias italiane

498
0

Policia italiane goditi dy banda të fuqishme në Itali të lidhura me grupet famëkeqe mafioze si Ndragheta dhe Camorra.

Mes të arrestuarve kishte edhe shqiptarë ndërkohë spikaste njëi prej tyre, që kishte lidhje të afërta me nivelet e larta të mafias italiane.

Bëhet fjalë për shtetasin Arben Zogu, i cili njihej si krahu i djathtë i bosit të Camorras. Ai njihej mes mafiozëve me pseudonimin “Ricky”, ose l’albanese (shqiptari).

Ky person është i njohyr për policinë italiane por edhe për mediat atje, pikërisht për përfshirjen e tij në nivelet e larta të mafias.

Në vitin 2015 ai u arrestua për trafik kokaine dhe gjobëvënie. Aso kohe zbulua se Zogu kontrollonte operacionet e trafikut që lidheshin me Shqipërinë.

Ai mbahet mend edhe për kërcënimin e gazetarit Lirio Abate në vitin 2013, pas disa artikujve që ky i fundit kishte bërë për bossin e Camorras

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.