Kur largohet i nxehti afrikan? Parashikimi për 5 ditët e ardhshme, rënia e temperaturave nis diten e…

344
0

Prej disa ditësh, i nxehti përvëlues ka përfshirë Shqipërinë, me temperatura që shkuan deri në 42 gradë. Por si do të jetë java që sapo ka nisur?

Sherbimi Meteorologjik Ushtarak njofton se kjo javë do të mbetet nën ndikimin e masave ajrore të qendrueshme.

Moti i kthjellët do të mbizotërojë në pjesën më të madhe të territorit, vranësirat parashikohet të jenë të pakta kalimtare, ndërsa ditën e premte vranësirat hera-herës deri të dendura.

Sa i përket fushës termike duke filluar nga sot deri të mërkurën pritet të kemi një rritje graduale të temperaturave kryesisht në vlerat maksimale.

Dita e enjte dhe e premte parashikohet të kenë ulje të temperaturave, më e ndjeshme në vlerat e mesditës, ku temperaturat nuk do t’i kalojnë 35-36 gradë.

Era parashikohet të jetë nga veriperëndimi-jugperëndimi me shpejtësi mesatare 1-8m/sek, shoqëruar me një valëzim në det të forcës 1-2 ballë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.