Klima: Universiteti i Bonit jep alarmin e paprecedent! Ngritje e shpejtë nivelit te deteve mund te sjelle..

8
0

Vitet e fundit dëgjojmë gjithnjë e më shpesh për ngrohjen globale dhe efektet e saj veçanërisht të rëndësishme veçanërisht në Polin e Veriut, duke përfshirë shkrirjen e akullit të Arktikut. Antarktida, nga ana tjetër, ka mbetur më e heshtur, por disa shkencëtarë kanë eksperimentuar me kërkime të thelluara duke dërguar një sinjal vërtet shqetësues që tregon se kontinenti është në rrezik të madh.

Për t’u marrë me të, siç raporton edhe gazeta Repubblica, ishte një studim i kryer nga Universiteti i Bonit dhe i botuar në revistën Nature Communications, i cili theksonte se maksimumi i fundit akullnajor ndodhi rreth 19.000-9.000 vjet më parë, pas së cilës klima do të kishte dëshmuar një ngrohje të madhe globale dhe Antarktida do të kishte derdhur në mënyrë të përsëritur masa ajsbergësh në det.

Kjo situatë e ndodhur disavjeçare duket se do të përsëritet edhe vitet e fundit. Sipas ekspertëve të kërkimit, në fakt, shtresa e akullit të Antarktidës do të ishte destabilizuar në dekadën e fundit, duke kontribuar në një rritje të nivelit të detit edhe në Mesdheun tonë.
Rreziku është arritja e një pikë pa kthim, të ashtuquajturën “tipping point”

Autori i studimit Dr Michael Weber i Universitetit të Bonit ishte veçanërisht i shqetësuar dhe tha: “Gjetjet tona janë në përputhje me një numër në rritje të provave që sugjerojnë se përshpejtimi i humbjes së masës së akullit të Antarktidës në dekadat e fundit mund të shënojë fillimin e një periudhe të vetë-mjaftueshme dhe të pakthyeshme të tërheqjes së shtresave të akullit dhe një rritje të konsiderueshme të nivelit global të detit.

Zoë Thomas, nga Universiteti i Uellsit të Ri Jugor, Sydney, gjithashtu donte të dërgonte një mesazh të rëndësishëm për ngrohjen e pandalshme globale që po shkakton efekte katastrofike në akullnajat tona. “Nëse duhet vetëm një dekadë për të përmbysur një sistem si ky, në fakt është shumë e frikshme sepse nëse shtresa e akullit të Antarktikut sillet në të ardhmen si në të kaluarën, ne duhet ta përjetojmë përmbysjen tani, përndryshe do të jetë e vështirë kthimi mbrapa.”/shqiptari.net/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.