Këto janë simptomat e variantit Omicron që duhet t’i dini

29
0

Varianti Omicron i koronavirusit ka sjellë rritje të shifrave të infektimeve në të gjithë botën, për shkak se përhapet më lehtë.

Komiteti i Ekspertëve njoftoi pak ditë më parë se në Shqiëpri janë regjistruar dy rastet e para, ndëkrohë që edhe në Kosovë u njoftua ditën e sotme se 9 persona janë infektuar me variantin Omicron.

Sipas mjekëve, ky variant mund të ngatërrohet me gripin, për shkak se ka simptoma pothuajse të njëjta.

Këto janë simptomat e variantit Omicron, të cilat duhet t’i dini:

Dhimbje trupi

Pacientët e infektuar me Omicron kanë raportuar se kanë përjetuar dhimbje trupi

Dhimbje koke:

Dhimbja e kokës është një tjetër simptomë e zakonshme e raportuar e infeksionit Omicron deri më tani

Gërvishje të fytit:

Gërvishtja e fytit, pa kollë, është raportuar gjithashtu si një simptomë e variantit Omicron

Ekspertët shëndetësorë, rekomandojnë se marrja e paracetamolit dhe pirja e shumë lëngjeve ndihmojnë në lehtësimin e çdo dhimbjeje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.