Ju nuk jeni të shëndoshë, por barku juaj është i fryrë! Mësoni si të shpëtoni njëherë e mirë nga ky problem

937
0

Shumë njerëz mendojnë se fryrja e barkut është një nga gjërat më të bezdisshme në botë. Ne të gjithë e dimë se ky është një problem i zakonshëm, i cili zakonisht ndodh pas një vakti të rëndë. Por, ka disa njerëz që ndihen të fryrë gjatë gjithë kohës. Këto janë arsyet më të zakonshme për këtë:
Së pari, ju nuk pini ujë të mjaftueshëm – duhet ta dini se shumë probleme shëndetësore zakonisht shfaqen nëse ju nuk pini ujë të mjaftueshëm çdo ditë. Epo, kjo zakonisht ndodh kur pini kafe ose alkool. Pra, nëse pini kafe dhe alkool, sigurohuni që të pini 6-8 gota ujë. Ju gjithashtu duhet të dini se kur nuk pini ujë të mjaftueshëm, organizmi juaj fillon të përdorë lëngjet që mund të gjejë, gjë që do të thotë që fryrja mund të shkaktohet për shkak të mbajtjes së lëngjeve. Për këtë arsye, duhet të filloni të pini shumë ujë.

Kapsllëku: Nëse vuani nga kapsllëku, duhet të shtoni më shumë fibra në dietën tuaj me qëllim për të përshpejtuar procesin dhe për të hequr qafe fryrjen, sepse gazrat janë të bllokuara pas feçes dhe ato mund të shkaktojnë fryrje.

Ju duhet të konsumoni sasi të vogël të fibrave, por mos hani shumë, sepse kjo mund ta përkeqësojë edhe mnë shumë këtë problem. Sigurohuni që përdorni bukë me kokërr në vend të bukës së bardhë dhe konsumoni sa më shumë fruta.

Ju jeni shumë të stresuar: Një studim i kohëve të fundit ka zbuluar se fryrja mund të shkaktohet nga stresi i madh. Pasi të lehtësoni stresin, do ta zgjidhni problemin me fryrjen.
Hani shumë shpejt: Nëse nuk e përtypni ushqimin siç duhet, trupi do ta përpunojë atë më ngadalë dhe mund të shfaqet gulçimi. Gjithashtu, është shumë e rëndësishme të hani në porcione të vogla. Gjithashtu, zëvendësoni sheqerin dhe alkoolin me perime dhe fruta./shije.al