Ja çfarë do të na ndodhtë nëse do t’i zëvendësonim të gjitha pijet me ujë

539
0

Të gjithë jemi në dijeni të dëmit që i shkaktojnë pijet e me gaz apo ato energjike trupit tonë, por çfarë do të na ndodhte nëse do t’i zëvendësonim ato me ujë?

Chris Bailey, një bloger dhe pedagog i njohur, kreu një studim disa mujor për këtë temë.

Ne kemi vendosur t’jua paraqesim në formë të thjeshtësuar me anë të disa imazheve zbavitëse.

Për më tepër shfletoni galerinë

Humbni peshë më shpejt. Nëse pini vetëm ujë për 9 ditë, humbni të njëjtën sasi kalorish sikur të kemi vrapuar çdo ditë 8 km
Metabolizmi përshpejtohet duke rritur nivelin tuaj të energjisë. Vetëm gjysmë litri ujë në mëngjes e rrit metabolizmin tuaj me 24%
Truri juaj funksionon më mirë. Truri përbëhet nga 75-85% ujë dhe duke konsumuar ujë jeni më të përqëndruar.
Hani më pak. Uji minimizon oreksin tuaj duke ju ndihmuar të humbni peshë.
Trupi juaj pastrohet nga toksinat. Uji nxjerr jashtë substancat e dëmshme, duke parandaluar plakjen.
Ul rrezikun e shumë sëmundjeve. Si hipertensioni, problemet me veshkat dhe kaneri.
Zemra juaj punon më mirë. 5 gota ujë në ditë ulin rrezikun e atakut kardiak me 41%.
Lëkura juaj pastrohet dhe bëhet më e butë. Uji lëmon dhe tonifikon lëkurën.
E fundit, por jo më pak e rëndësishmja: Do kurseni para, pasi kushton më pak se të gjitha pijet e tjera.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.