Ja bimët që zhdukin parazitët në zorrët tuaja

633
0

A e dini se mbi 85% e amerikanëve kanë një problem me parazitet e brendshëm?.

Parazitët e brendshëm, si parazitët e gjakut dhe krimbat, jetojnë brenda trupit dhe ushqehen me gjak dhe ushqim dhe mund të jenë në madhësi dhe forma të ndryshme.

Nëse nuk trajtohen, ato çojnë në shumë probleme shëndetësore.

Disa parazitë vënë vezë dhe shkaktojnë pagjumësi, nervozizëm dhe kruajtje, të tjerët çojnë në anemi kur ushqehen me qelizat e kuqe të gjakut, dhe ka edhe disa që hanë ushqimin tuaj dhe ju lënë të uritur por nuk jeni në gjendje të fitoni peshë.

Këto janë faktorët më të zakonshëm për marrjen e parazitëve të zorrëve:

Higjiena e dobët

Higjiena e dobët

Udhëtimi ndërkombëtar

Sistem imun të dobët

Të jetosh ose të vizitosh një zonë të njohur për parazitë

Parazitët mund të lulëzojnë në zorrët për vite me rradhë pa të çuar në ndonjë simptomë. Megjithatë, kur ndodhin, këto janë më të zakonshmet:

• Humbje peshe

• Fryerje dhe gazra

• Diarre

• Lodhje

• Dhimbje barku

• Dhimbje stomaku

• Përzierje ose të vjella

• Kalimi i një krimbi në jashtqitjen tuaj

Shfaqja e parazitëve të brendshëm çojne në çështje në shjetesime të shumta shëndetësore.

Për të trajtuar parazitët në mënyrë të natyrshme dhe të sigurt, ju mund të përdorni barëra, të tilla si në vijim 7 më të efektshme:

1.trumzë(lule aromatizuese, familja e mentes)

Trupi është jashtëzakonisht efektiv në stimulimin e gjëndrës së thymusit dhe vlerat e tij antibakteriale parandalojnë rritjen e parazitëve ndërsa zgjojnë sistemin mbrojtës natyror të trupit. Tymja gjithashtu vret mikroorganizmat e zorrëve.

2.hudhër

Hudhra ka veti të forta antifungale të cilat janë perfekte në trajtimin e parazitëve të brendshëm. Ajo vret mikroorganizmat e dëmshëm.. Hudhra gjithashtu spraps pleshtat, morrat dhe mushkonjat.

3.Arra e zezë

Skuqjet e arrave të zeza dhe arrë vetë pastrojnë gjakun, zorrët dhe trajtojnë infeksionet e kërpudhave. Ju duhet të pini lëng të zi te cipave te arre ose përdorimin e lëngshme për të shkatërruar parazitet e brendshme.

4. krimb druri

Lule të ndritshme verdhë-jeshile dhe gjethet e pelinës janë përdorur zakonisht në trajtimin e çështjeve të stomakut. Vetitë e saj antimikrobike i pastrojnë infeksionet dhe trajtojnë krimbat e zorrëve. Megjithatë, vini re se kjo nuk është e rekomanduar për gratë shtatzëna dhe nënat gji.

5.karafil

Karafil është e vetmja barishte që mund të shkatërrojë plotësisht vezët e parazitëve. Vetitë antibakteriale, antivirale dhe anti-fungale të vajit thelbësor të karafileve shkatërrojnë parazitët e brendshëm duke shkatërruar vezët që krimba qëndrojnë në traktin e zorrëve. Kur të përzihet me arra të zeza, është edhe më efektive.

6. Vaj rigoni

Vaj rigoni ka antibakteriale fuqishëm, antifungal, antiparazitik, dhe veti antiviral. Ajo është e lartë në antioksidantë që parandalojnë dëmtimin e radikalit të lirë dhe rivendos mjedisin mikrobik në floren e zorrëve.