Izraeli drejt shfuqizimit të “Green Pass-it”: Nuk hyn më në punë, krijon një ide të rreme sigurie, bën më shumë dëm sesa mirë

141
0

Ministria izraelite e Shëndetësisë mund t’i rekomandojë qeverisë që të heqë programin “Green Pass”, i cili kufizon hyrjen në shumë zona të njerëzve që janë vaksinuar ose janë shëruar nga koronavirusi sëfundmi.

Shumë ekspertë kanë argumentuar prej javësh se “Green Pass” është i padobishëm për shkak të shkallës së lartë të infektimit nga Omicron. Disa madje kanë paralajmëruar se krijon një “ndjenjë të rreme sigurie” që i bën njerëzit të neglizhojnë masat e nevojshme paraprake.

Megjithatë, kabineti vendosi të dielën që të mbajë lejen e vlefshme në shumicën e vendeve edhe për një javë, në shkolla deri më 27 shkurt dhe në objektet e kujdesit shëndetësor deri më 1 mars.

Megjithatë, burimet e ministrisë thane për mediat izraelite se qëllimi kryesor i zgjatjes ishte t’i jepte ministrisë kohë për të plotësuar rekomandimin e saj, i cili ka të ngjarë të shfuqizojë “Green Pass-in” ose të paktën të reduktojë ndjeshëm numrin e vendeve ku kërkohet. Ministria do të shpallë propozimin e saj në mbledhjen e kabinetit të kësaj jave për koronavirusin.

“Na duhet edhe një javë, si për të analizuar të dhënat dhe për të menduar se çfarë ndryshimesh duam të bëjmë”, tha një burim, duke shtuar se ministria po shqyrton jo vetëm Green Pass, por edhe kufizime të tjera për bashkimet.

“Por unë mendoj se ne do të shkojmë në drejtim të anulimit. “Unë nuk jam i bindur se Green Pass bën më shumë dëm sesa mirë nga pikëpamja e infeksionit,” shpjegoi ai. “Por ka shumë gjasa të sigurojë një shumë të vogël përfitimi për të justifikuar të gjithë paketën e përpjekjeve dhe zellit që kërkon”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.