Itali/ Zbulohet një tjeter variant i rrallë i koronavirusit

260
0

Nje tjeter variant i ri dhe i rrallë i koronavirusit është zbuluar ne Itali. Mediat italiane raportojnë se ky variant i ri, i paidentifikuar asnjëherë në Itali, është zbuluar nga Instituti Pascale dhe Universiteti Federico II në zonën e Napolit.

“Për momentin nuk dihen fuqia e infeksionit dhe karakteristikat e tjera të këtij varianti, siç ndodh për shumë variante të rralla të virusit. Quhet B.1.525, dhe deri më tani vetëm 32 raste janë identifikuar në Britaninë e Madhe, dhe disa raste gjithashtu në Nigeri, Danimarkë dhe Shtetet e Bashkuara, por asnjëherë më parë në Itali”, thuhet në një deklaratë të Rajonit Campania.

“Një profesionist që u kthye nga një udhëtim në Afrikë, rezultoi pozitiv me Covid 19 pas testimit. Falë bashkëpunimit të laboratorëve Federico II dhe Pascale, Giuseppe Portella i Federico II u identifikua rasti shumë i dyshimtë dhe në një kohë shumë të shkurtër ekipi i Nicola Normanno të Pascale ka zbuluar një variant Covid të paparë kurrë më parë në Itali deri më tani”, thuhet në deklaratë.

“Sekuenca e mostrës që na erdhi nga Policlinico Federiciano, shpjegon studiuesi i Institutit të Tumoreve të Napolit, na bëri të dyshojmë menjëherë, sepse nuk paraqiste ngjashmëri me mostrat e tjera nga rajoni ynë. Pas një krahasimi me grupin e Departamentit në Institutin Superior të Shëndetit patëm konfirmimin se është një variant i zbuluar deri më tani në rreth njëqind raste në disa vende evropiane dhe afrikane, por edhe në Shtetet e Bashkuara. Ne menjëherë e depozituam sekuencën në bazën e të dhënave ndërkombëtare GISAID dhe njoftuam autoritetet shëndetësore “. Të gjitha procedurat e parashikuara filluan menjëherë, duke filluar me gjurmimin e kontaktit”- thotë deklarata.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.