Itali/ Vapa e verës nga e enjtja 3 qershor, temperaturat mbi 30 gradë

346
0

Pas fundjavës së gjatë të 2 qershorit me reshje të mundshme shiu, moti dhe temperaturat e mira dukshëm rriten të paktën deri më 5 qershor percjell shqiptari.net

Java e ardhshme do të shënojë fillimin e verës meteorologjike (e martë 1 qershor) dhe anticikloni do të fillojë të ngrohë motorët. Në fakt, shpjegon ekipi i faqes në internet www.iLMeteo.it, pas trazirave që prekën pothuajse tërë sezonin e pranverës, presioni i lartë gradualisht do të bëhet më ndërhyrës, dhe bashkë me të do të mbërrijë edhe nxehtësia e parë e vërtetë e verës. Me pak fjalë, nga e enjtja 3 qershor hiqni pulovrat sepse do të filloni të djersitni.

Pas pushimeve të 2 qershorit ku shtrëngatat do të jenë akoma të mundshme, veçanërisht në Jugun Qendror, pika e kthesës vjen falë rikthimit të presionit të lartë nën-tropikal që nga brendësia e kontinentit afrikan do të shtrijë ndikimin e saj për të përqafuar një pjesë e pellgut mesdhetar. Ndër pasojat më të menjëhershme ne presim një përmirësim të dukshëm të motit me stabilitet më të madh atmosferik dhe diell nga Veriu në Jug. Shënimi kryesor, sidoqoftë, ka të bëjë me temperaturat që pritet të rriten ndjeshëm në veçanti në vlerat maksimale me majat që do të afrohet, në disa raste 30 ° C do të kalojë mbi fushat veriore, rajonet e Tirrenit dhe dy ishujt kryesorë.

A do të jetë në gjendje ai të zgjasë këtë fazë të ngrohtë dhe me diell mbi Italinë? Të paktën deri më 5 qershor do të përjetojmë një parantezë tipike verore me vlera shumë më të larta se mesatarja klimatike, por pastaj diçka do të fillojë të kërcasë në fushën e presionit të lartë. Duke zgjeruar vështrimin tonë në pamjen evropiane, ne mund të shohim se si kushtet e motit mund të përkeqësohen përsëri nën goditjet e një stuhie në tatëpjetë nga Evropa Veriore.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.