Itali/ Tre shqiptarë kapen duke vjedhur, i gjithë fshati u vihet pas dhe i mbajne deri sa erdhen karabinierët (FOTO)

7
0

Dy ditë më parë, mbrëmjen e 13 gushtit në Villa di Briano, karabinierët e stacionit Frignano gjatë një shërbimi kontrolli të territorit, kanë kryer arrestimin për krim flagrant për vjedhje të rëndë dhe rezistencë ndaj një zyrtari publik të tre shtetasve shqiptarë, të parregullt në territorin italian.

Të tre, rreth orës 19.00, në via Regi Lagni të asaj qendre, u zbuluan brenda një magazine/punishte me një shtëpi ngjitur, ku kishin hyrë fshehurazi. Njëri nga të tre u bllokua menjëherë, ndërsa bashkëpunëtorët, në pamjen e ushtarakëve, tentuan të arratiseshin dhe më pas u ndoqën dhe u bllokuan në fshat.

Pas kontrollit personal dhe automjeteve në mjetin e përdorur , u gjetën mjete të përshtatshme për vjedhje, kapuç dhe doreza, si dhe disa radio me dy drejtime.

Hetimet e menjëhershme, të kryera pas marrjes së gjurmëve të gishtave, bënë të mundur konstatimin se një prej të arrestuarve ishte tashmë i ngarkuar me një urdhër kujdesi të lëshuar në datën 7 korrik 2022 nga gjyqtari hetues pranë gjykatës së zakonshme të Beneventos, pasi mbante përgjegjësi për vjedhje në banesë dhe rezistencë ndaj një zyrtari publik në konkurs, krime të kryera në Paduli (Bn) dhe San Giorgio La Molara (Bn).

Tre shqiptarët janë shoqëruar në burgun e Santa Maria Capua Vetere, në dispozicion të organit kompetent gjyqësor.

Vetëm falë ndërhyrjes në kohë të karabinierëve të Frignano-s dhe me bashkëpunimin e shumë, por shumë qytetarëve, të lodhur nga këto episode të vazhdueshme që dolën në rrugë për të ndjekur hajdutët, u bë e mundur të ndalej grabitja e radhës, thonë mediat në vendin fqinj.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.