Itali/ Rikthimi i zonave te verdha, ja çfarë ndryshon

124
0

Asnjë shtetrrethim, asnjë mbyllje e dyqaneve apo bizneseve, asnjë ndalim udhëtimi: me kalimin nga zona e bardhë në zonën e verdhë, e cila për momentin sheh vetëm Alto Adige dhe Friuli Venezia Giulia – parashikohen rregulla të reja që nuk kanë asgjë të perbashket me rregullat e vjetra të bllokimit.

Tani përfshihen: maskat e detyrueshme në natyrë, kapaciteti më i ulët për kinematë, teatrot dhe stadiumet, mbyllja e diskove. Të gjitha ndryshimet e kufizuara, tani për tani. Edhe nëse ka presion mbi guvernatorët e rajoneve, të cilët do të donin kufizimet e mëdha vetëm për të pavaksinuarit.

Maska të detyrueshme edhe jashtë. Me ngjyrën e re të verdhë, maskat, të cilat në zonën e bardhë janë të detyrueshme në ambiente të mbyllura, në të verdhë duhet të vihen gjithmonë jashtë (përjashtohen fëmijët nën gjashtë vjeç).

Udhëtime dhe restorante të hapura. Si në zonën e bardhë ashtu edhe në atë të verdhë nuk ka kufizime për udhëtimin ndërmjet rajoneve pa detyrimin e një lejeje jeshile, nuk ka kufizime për orë në qarkullim, prandaj nuk ka asnjë shtetrrethim, i cili u eliminua më 21 qershor në zonën e verdhë dhe që shënoi rëndë muaj izolimi.

Leja e gjelbër është e detyrueshme për të hipur në trenat ndërqytetës dhe me shpejtësi të lartë, anije (përveç ngushticës së Mesinës) dhe autobusë në distanca të gjata, si dhe në fluturimet e brendshme. Si dhe në teleferikët për vendpushimet e skive. Restorantet gjithashtu qëndrojnë të hapura si brenda (me leje) ashtu edhe jashtë (edhe pa)./shqiptari.net/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.