Itali/ Moti në fundjavë mes shiut dhe vapës. Ja ku dhe kur

60
0

Vala anormale e të nxehtit vazhdon në Itali e shtyrë nga anticiklonet e Afrikës së Veriut në një pjesë të madhe të vendit. Qendër-Jug po përjeton një fazë klimatike tipike verore, ndërsa në Veri po mbërrin trazimi n.5 i muajit tetor me reshje shiu dhe bubullima. Le të zbulojmë parashikimin e motit për ditët në vijim.


Moti në fundjavë, parashikimet për të premten 21 dhe të shtunën 22

Italia qendrore-jugore është në kontrollin e një vale anormale të të nxehtit që e ka shndërruar vjeshtën në verë. Temperaturat mbi mesataren e periudhës me rritje të mëtejshme të pritshme ndërmjet të shtunës 22 dhe të dielës 23 tetor në rajonet jugore.Gjithashtu majat 30° priten në Sardenjë. Gjithçka ndryshon, megjithatë, në rajonet veriore ku pritet kalimi i një turbullimi të ri, hera e pestë e muajit, e cila do të përshkojë rajonet veriore me pjesën më aktive mes të premtes 21 dhe të shtunës 22 duke shkaktuar një fazë reshjesh dhe stuhi të mundshme drejt brezit alpin.

Por le të specifikohemi me parashikimin e motit për të premten 21 tetor.

Në veri vranësira dhe reshje shiu që nga mëngjesi i hershëm do të prekin Piemonte, Valle d’Aosta dhe Lombardinë Veriore. Jo vetëm kaq, shira të izoluar priten edhe në Liguria, ndërsa vranësira të pjesshme në Campania. Temperaturat në rënie në veri dhe rritje në qendrën jugore me majat 30 ° në Sardenjë.

Të shtunën e 22 tetorit, megjithatë, vranësira në veri me shira të shpërndara në veri të Po dhe në Liguria. Reshje, edhe lokale intensive, priten drejt zonave alpine dhe paraalpine. Re gjithashtu në Toskanë dhe mjegull në jug dhe ishuj. Temperaturat maksimale janë në rënie në Veri-Perëndim, ndërsa shënon rritje vlerash në qendër-jug.


Moti, trendi i ditëve në vijim

Italia po përjeton ende një valë të nxehtë të fortë falë tetorit, e cila duhet të vazhdojë deri në fundjavën e fundit të tetorit. Dhjetë ditët e fundit të muajit, në fakt, do të shënohen nga anticikloni afrikan që do të ndihet ende përgjatë Mesdheut, duke përfshirë kryesisht rajonet Qendër-Jug. Në Veri, megjithatë, pritet kalimi i impulseve të shqetësuara me vranësira të shumta dhe reshje shiu, të cilat do të prekin një pjesë të madhe të rajoneve veriore ditët e hënë 24 deri të martën 25 tetor.

E diel 23 tetor

Mot i mire dhe diell ne Qender-Jug. Vranesira kryesisht të padëmshme do të prekin Toscana, Lacio, Umbria dhe Marche. Temperaturat do të shënojnë rritje të lehtë në veri, duke mbetur stabile në vende të tjera me vlera mbi mesataren e periudhës. Me ardhjen e javës së re, mes të hënës 24 dhe të martës 25, moti sinjalizon rikthimin e shirave dhe reshjeve në Veri me shtrëngata që do të prekin: Ligurinë qendrore, Lombardinë perëndimore dhe veriore, Piemonte, Valle d’Aosta dhe Friuli.