Itali/ Gati heqja e maskave jashtë për rikthimin në normalitet, ja data

1109
0

“Nëse vazhdojmë kështu, hapi i parë, së shpejti, do të jetë heqja e maskave jashtë.” Kjo u deklarua nga Andrea Costa, Nënsekretari i Shëndetësisë dhe eksponent i Noi con Italia, intervistuar nga Corriere della Sera. “Tani është një vendim i afërt – vazhdon ai -. Unë besoj se do të jetë një hap i rëndësishëm për kthimin gradual të normalitetit. Edhe në këtë rast, megjithatë, ne jemi duke pritur që shkencëtarët të na tregojnë se kur është koha e duhur”.

Një javë e mbushur me lajme është gati të fillojë. Pothuajse i gjithë vendi në zonën e bardhë dhe pa shtetrrethim nga e hëna e ardhshme dhe – me të vërtetë – shumë shpejt pa detyrimin për të mbajtur një maskë jashtë.

Simboli i fundit i Covid gjithashtu do të bjerë në Itali, por data përfundimtare e kësaj dispozite, supozohet se është një datë nga 1 deri në 5 korrik, nuk do të mbërrijë para javës tjetër dhe përsëri do të jetë Komiteti Teknik Shkencor për tia sugjeruar qeverisë. Duket e sigurt që mund të rrihet pa maskë vetëm në vende të jashtme dhe ku nuk ka rrezik për tu mbledhur sepse, përndryshe, ajo patjetër do të vishet.

Kthehet në pothuajse normale, megjithëse gradualisht, edhe në transportin publik, ku në disa rajone tashmë të bardha – të tilla si Lombardia, Emilia Romagna dhe Piemonte – kapaciteti i autobusëve gjithashtu është “zgjeruar”, duke kaluar nga 50% në 80%.

Gjithashtu nga e hëna – sipas urdhrit të Ministrit Speranza – ata që mbërrijnë nga Mbretëria e Bashkuar, ku varianti Delta është i perhapur, do të duhet t’i nënshtrohen një karantine pesë-ditore. Masa do të fillojë në 21 qershor, por vetëm disa orë më parë, disa mijë tifozë të Uellsit mbërritën në Romë për të parë ndeshjen e futbollit evropian kundër Azzurreve./shqiptari.net/