I dëgjova fëmijet 3-4 ditë, pastaj zërat pushuan.. 13 ditë nën rrënoja, i mbijetuari tregon me lot në sy si rezistoi aq gjatë: U detyrova të..

7132
0

Ne Spitalin Universitetit Mustafa Kemal ne Turqi ndodhet i shtruar shtetasi Accar, personi cili u shpëtua nga rrënojat 13 ditë më vonë.

Doktorri e pyeti ate se si mbijetoi për rreth 13 ditë nën rrënojat e ndërtesës në fjalë, e cila u shemb në Hatay, një nga 11 provincat më të prekura nga tërmetet me qendër Kahramanmaraş.

Accar shpjegoi se ai pinte urinën e tij për të mbijetuar dhe se ishte gjallë dhe me gruan e tij. Megjithatë, Accar deklaroi se fëmijët e tij nuk u përgjigjën kur ai i therriste disa ditë më vonë. Accar, i cili tha se njëra nga vajzat e tij kishte një problem në këmbë, deklaroi se e kishte dëgjuar zërin për 3-4 ditë, por më pas zërat pushuan.

Duke informuar se donte që djali i tij më i vogël të kishte fruta para tërmetit, Accar tha me lot në sy se ishte shumë i trishtuar që nuk mund ta përmbushte këtë deshire te tij.

Në tërmetet e “katastrofës së shekullit” në Kahramanmaraş, ekipet që vazhduan përpjekjet e tyre të kërkim-shpëtimit në rrënojat e ndërtesës përcaktuan se 3 persona ishin gjallë mëngjesin e sotëm. 296 pas tërmetit shtetasi i huaj Samir Muhammed. Accar, gruaja e tij Ragda dhe fëmijët e tyre 12-vjeçarë u nxorën jashtë.

Samir Muhammed Accar dhe gruaja e tij u dërguan në spital me ambulancë dhe fëmijët e tyre nuk mundën të shpëtonin pavarësisht ndërhyrjes pasi u nxorrën nga rrënojat.

Në të njëjtin aksident u konstatua se kanë humbur jetën edhe dy fëmijët e tjere te çiftit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.