Hollywood-i në zi! Ndahet nga jeta aktori i njohur

3800
0

Aktori amerikan Carl Weathers ka ndërruar jetë në moshën 76-vjeçare. Weathers, i cili luajti si Apollo Creed në katër filmat e parë të Rocky, “vdiq i qetë në gjumë”, sipas një deklarate të lëshuar nga familja e tij.

Weathers, i cili filloi karrierën e tij si një mbrojtës i linjës NFL, “ishte një qenie njerëzore e jashtëzakonshme që jetoi një jetë të jashtëzakonshme”, shtohet deklarata e familjes së tij.

I lindur në vitin 1948 në New Orleans, Weathers filloi karrierën e tij duke luajtur futboll në Universitetin Shtetëror të San Diegos, ku studioi aktrim teatral, përpara se të bashkohej me Oakland Raiders në 1970.

Gjatë karrierës së tij mbi 50-vjeçare në Hollywood, ai u shfaq në më shumë se 75 filma dhe shfaqje televizive. Në vitin 2021 ai u nominua për çmimin Emmy për rolin e tij në “The Mandalorian”, ai gjithashtu drejtoi dy episode të serialit Star Wars.