Greqia njofton karantine dy javore në keto zona

294
0
epa08782579 A photo taken with drone shows citizens queuing for free COVID-19 rapid tests that are provided throughout the day by Hellenic National Public Health Organization, in Thessaloniki, Greece, 29 October 2020. In a further steep record rise of infections, Greece confirmed 1,547 new coronavirus cases on Wednesday, from 1,259 on Tuesday. EPA/DIMITRIS TOSIDIS

Greqia ka njoftuar një bllokim dy-javor në qytetin e Selanikut, për të provuar të përmbajë një rritje në rasteve me koronavirusi. Fluturimet nga dhe nga aeroporti i Selanikut gjithashtu do të pezullohen. Gjithçka do të mbetet e mbyllur, përveç shkollave, dhe ata që duan të largohen nga shtëpitë e tyre do të duhet të kërkojnë leje përmes mesazhit me sms.

Kufizimet e fundit ndjekin bllokimet e vendosura në rajonet Kozani dhe Kastoria në Greqinë veriore. Kryeministri Kyriakos Mitsotakis të Shtunën njoftoi shtrëngime të reja në Athinë dhe qytete të tjera të mëdha: ata do të mbyllin restorante, kafene, klube, kinema, muze dhe palestra në zonat më të prekura, por jo bizneset, përfshirë hotelet dhe parukierët dhe shkollat. .

Pjesa tjetër e vendit do të duhet të respektojë një shtetrrethim natën ndërsa përdorimi i maskave është i detyrueshëm në hapësirat publike brenda. Ndryshe nga bllokimi kombëtar i vendosur në mars, lëvizja midis rajoneve nuk është e kufizuar për momentin.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.