Greqia mbyll futurimet pas dates 1 korrik me keto 9 vende, çfarë ndodh me Shqipërinë

712
0

Greqia ka bere njoftimin se do të hapë  çeljen e sezonit turistik nga data 1 korrik dhe ka bërë me dije se me cilat vende do të hapë kufijtë.

Pjesë e listës është edhe Shqipëria.  Zv/ministri i Mbrojtjes së Qytetarit shpalli çeljen e sezonit turistik me sloganin “Enjoy your stay, Stay safe”.

Përpos kësaj ai bëri me dije edhe rregulloren e re: çdo udhëtar do plotësojë deklaratën përkatëse në pikën e hyrjes në Greqi, me itinerarin e planifikuar në vend dhe kontaktet.

Nga udhëtimet ajrore drejt Greqisë përjashtohen këto 9 vende: Maqedonia Veriore, Britania e Madhe, Suedia, SHBA, Rusia, Katar, Emiratet e Bashkuara të Arabisë,  Arabia Saudite, Izrael. Ndërsa do të hapen kufijtë me 38 vende europiane, sipas të dhënave të tanishme edhe me Shqipërinë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.