Greqia hap kufirin me Shqipërinë ne kete date, porvja çfarë duhet të dini para se të udhëtoni

895
0

Qeveria greke ka vendosur masa të reja për të bërë të mundur parandalimin e përhapjes së koronavirusit, lidhur me lejimin e udhëtimeve pas datës 16 gusht.

Ditën e sotme kryeministri i Greqisë Kyriakos Mitsotakis ka zhvilluar një takim me kreun e Komitetit të Sëmundjeve Infektive, Sotiris Tsiodras.

Qeveria greke ka marrë vendimin që bazuar të dhënat epidemiologjike, nga data 17 gusht për hyrjen në Greqi bëhet e detyrueshme testi (PCR) për Covid-19, që duhet të jetë kryer deri në 72 orë para, kjo vlen për shtetet si: Suedia, Republika Çeke, Belgjika, Spanja dhe Hollanda.

Sa i përket kufijve tokësor,ku përfshihet edhe Shqipëria, është vendosur që nga data 16 gusht kusht i vetëm të jetë testi PCR i kryer para 72 orësh. Ky urdhër është për të gjithë shtetasit përfshirë edhe ata grekë që duan të shkojnë në vendin e tyre, raporton newsbomb.al.

Ndër të tjera është vendosur që në doganën e Kakavijës do të lejohen të futen deri në 750 persona në ditë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.