Gjejnë një piton të vdekur me stomak të fryrë, shokohen kur i çajnë barkun

947
0

Një gjarpër i llojit piton është gjetur i ngordhur, por ajo që u bëri përshtypje dy biologëve që e gjetën ishte se stomaku i pitonit ishte i fryrë dhe dëgjohej një frymëmarrje.

Pitoni u gjet në Afrikën e Jugut dhe vakti i tij i fundit kishte rezultuar fatal për të. Ai kishte gëlltitur një iriq që ishte 80 cm i gjatë dhe peshonte 13 kilogramë. Pasi veterinerët i kanë bërë autopsinë gjarprit ka rezultuar se gjithë organet e tij të brendshme ishin të shkatërruara nga gjembat e iriqit.

Edhe iriqi që u gjet brenda pitonit kishte vdekur. Këta iriqë gjigantë gjenden vetëm në Afrikën e Jugut, por ishte here e parë që një piton të gëlltis një iriq.