Fillon qe sot/ Ky është vendimi i ri që hyri në fuqi në Gjermani

488
0

Kancelarja gjermane, Angela Merkel para pak ditesh mbajti një fjalim historik, ku u ndërpre shpesh here nga duartrokitjet e mijëra qytetarëve që po e ndiqnin. Merkel deklaroi se ky ishte vendimi më i vështirë që ka marrë qe kur ka qene kancelare.

Merkel u shpreh se 83 milion banorët e Gjermanisë do të vendosin maska te obligueshme duke filluar nga dita e hene, raporton Reuters.

Gjermania është një vend i decentralizuar, kështu që çdo province ka rregullat e veta. Ka nje shpjegim se kur dhe ku duhet të vini maskat:

Të gjitha provincat kërkojnë që qytetarët të mbulojnë gojën dhe hundët në dyqane dhe transportin publik, ndersa provinca më e madhe e Gjermanisë, North Rhine-Westphalia, kërkon që qytetarët të mbulojnë gojën dhe hundën kur shkojne tek mjku dhe kur marrin punëtorë per punet e shtepise.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.