Familja i organizoi ditëlindjen, 19-vjeçari i vret të gjithë me thikë, prinderit dhe tre motrat e mitura

412
0

Familja Sri Lanka që u vra brutalisht në Kanada thuhet se kishte organizuar një festë ditëlindjeje për të dyshuarin 19-vjeçar Febrio de Zoysa disa ditë para sulmit. Zoysa akuzohet për vrasjen e familjes dhe banores së tyre , të cilët kishin emigruar së fundmi nga Sri Lanka, brenda një shtëpie në Otava, Kanada. Viktimat janë: nëna, 35 vjeçe, babai 40-vjeç, si dhe vëllezërit dhe motrat përkatësisht 7, 4 dhe dy muajshe.

Ata u zbuluan në shtëpinë e tyre pak para orës 23:00 të së mërkurës, pasi policia mori disa telefonata të furishme 911. Ati Dhanushka Wickramasinghe pësoi lëndime të rënda, por jo të rrezikshme për jetën dhe u dërgua në spital. Atij i janë prerë pjesët e dy gishtave dhe që atëherë njëri është riparuar. Ai gjithashtu pësoi një goditje në fytyrë midis hundës dhe syrit dhe plagë me thikë në gjoks dhe shpinë.

Sipas policisë, viktimat janë të gjithë shtetas të Sri Lankës, përveç foshnjës që ka lindur në Kanada. Sipas National Post, një murg në Manastirin Budist Hilda Jayewardenaramaya, i cili e njihte familjen, tha se ata kishin organizuar një festë për të akuzuarin për të festuar ditëlindjen e tij të 19-të një javë para vrasjes. Bhante Suneetha tha se ajo u takua me Dhanushka në spital dje dhe ai ishte në ‘shok të madh’.

Në një intervistë me Canadian Press, Suneetha tha: “Ata madje e ndihmuan atë për të festuar. Ata organizuan një festë për ditëlindjen e tij të 19-të javën e kaluar, disa ditë më parë.’ Zoysa u pa në gjykatë pasditen e djeshme dhe shqiptoi vetëm emrin dhe datëlindjen para se të ulej. Ai është urdhëruar të mos kontaktojë me pesë persona, mes të cilëve edhe Dhanushka. Zoysa është akuzuar për gjashtë akuza për vrasje të shkallës së parë dhe një akuzë për tentativë vrasje.